# vazba
Väzba má slúžiť ako prostriedok ultima ratio, teda až ako krajná možnosť po márnom vyčerpaní všetkých miernejších surogátov väzby. Práve tieto alternatívy väzobného stíhania, ktoré nezasahujú tak intenzívne do práv jedinca ako väzba, by sa mali použiť aj pri zohľadnení potrieb jemu blízkych.
Obdobnú vec posudzoval Ústavný súd ČR kde meritum veci tvorilo nahradenie väzby rodiča z dôvodu starostlivosti o maloletého syna.
Sťažovateľ sa domáhal prepustenia z väzby, príp. nahradenia väzby niektorým z alternatívnych inštitútov. Okresný súd jeho žiadosť zamietol, rovnako aj krajský súd. Sťažovateľova manželka ponúkla finančné prostriedky pre účely zloženia peňažnej záruky ako prostriedku nahradzujúceho sťažovateľovu väzbu, financie si požičala od matky sťažovateľa na základe zmluvy o pôžičke. Okresný súd v tejto súvislosti argumentoval, že nepovažoval za preukázanú legalitu pôvodu predmetných peňažných prostriedkov. Došlo v prípade k porušeniu základných práv sťažovateľa?
Hoci dnešná právna úprava poskytuje v odôvodených prípadoch modernú a humánnejšiu náhradu väzby, ako napr. nosenie elektronického monitorovacieho systému, prax ukazuje pomerne veľkú neochotu súdov využívať tieto prostriedky náhrady väzby. Väzba však má byť prostriedok ultima ratio, to znamená, že za splnenia zákonom daných predpokladov je možné o použití tohto inštitútu uvažovať až ako o najkrajnejšom riešení.
Podmienky, v akých sa nachádzajú obvinené a odsúdené osoby, sú na Slovensku dlhodobo kritizované. Ministerstvo spravodlivosti SR pristúpilo k prvému kroku humanizácie a zmierňovania obmedzení osôb vo výkone väzby, o ktorých sa viac dočítate v článku.
Vláda SR schválila návrh Ministerstva spravodlivosti SR na úpravu Trestného poriadku, ktorým sa zavádzajú zmeny súvisiace s kolúznou väzbou. Bližšie o zmenách, medzi ktoré patrí aj úprava lehoty trvania väzby a stanovenie vyššieho štandardu náležitostí pre návrh na vzatie obvineného do väzby, sa dočítate v dnešnom článku.
Ústavný súd SR nariadil Najvyššiemu súd SR, aby advokáta JUDr. Martina Ribára bezodkladne prepustil z väzby na slobodu. Z akých dôvodov tak Ústavný súd rozhodol sa dočítate v dnešnom článku.
Ústavný súd SR sa zaoberal otázkou dôvodnosti obáv z kolúzneho konania obvineného a formou, akou musia byť dôvody kolúznej väzby stanovené resp. aké konkrétne skutočnosti a konanie sťažovateľa môžu zapríčiniť obavy súdu z potenciálneho kolúzneho správania obvineného.
Slovenská advokátka komora na čele s predsedom Viliamom Karasom sa listom obrátila na ministerku spravodlivosti s návrhmi zmien Trestného poriadku, ktorými by sa mali upraviť podmienky väzby.
Zavedenie núdzového stavu v Slovenskej republike malo za následok zmenu zákona v dôsledku neprimeranosti ukladania trestov počas krízovej situácie.
Starostu mestskej časti Bratislava – Nové Mesto zadržala polícia na základe podozrenia zo zneužívania právomocí verejného činiteľa.