#Ústavný súd ČR

Rozhodnutie prezidenta o nemenovaní za profesora. Kedy možno hovoriť o nečinnosti?
Jednou z kreačných právomoci prezidenta je v podmienkach Slovenskej, ale aj Českej republiky menovanie vysokoškolských profesorov. Profesorský titul predstavuje v našich krajinách najvyššiu vedecko-pedagogickú hodnosť. O Českej republike hovoríme z dôvodu, že v tomto príspevku budeme rozoberať práve rozhodnutie Ústavného súdu Českej republiky, týkajúce sa právomoci prezidenta vymenovať, ale aj nevymenovať osobu za profesora.

Konaniam týkajúcich sa osôb s duševným postihnutím je potrebné venovať osobitnú pozornosť
Pri osobách, ktoré sú zaraďované do skupiny zraniteľných osôb, by mal súd prihliadať na to, aby boli ich práva v konaní pred súdom rovnako ako práva ostatných účastníkov. V tomto konaní tomu tak nebolo.

Hranica výšky výživného a nadštandardné príjmy rodiča
Ústavný súd Českej republiky vydal zaujímavý nález týkajúci sa určenia výšky výživného a stanovenia určitých hraníc pri rodičoch s nadštandardným príjmom.

Podmienečný trest odňatia slobody a ponechanie obvineného vo väzbe
Ústavný súd ČR rozhodol o sťažnosti týkajúcej sa ponechania obvineného vo väzbe, keď mu hrozil podmienečný trest odňatia slobody, čím všeobecné súdy porušili jeho základné práva a slobody.

Z judikatúry Ústavného súdu ČR: nedostatok vážnosti vôle
Ústavný súd Českej republiky (ďalej len „ÚS ČR“) sa zaoberal prípadom, kedy zdravotne postihnuté osoby (nevidiace) podpísali zmluvu o úvere, pričom v predmetnej zmluve bol uvedený nesprávny účet, na ktorý sa malo plniť. Išlo o účet ich známeho, ktorý im pomáhal s uzavretím zmluvy o úvere. Samozrejme, peniaze od známeho už nevideli. Poďme sa na danú ústavnú sťažnosť pozrieť bližšie.

Vulgárna kritika sudcu a uloženie poriadkovej pokuty
Nález Ústavného súdu ČR, týkajúci sa starostlivosti o maloleté deti, zaujatosti sudkyne a vulgárnej kritiky na jej adresu zo strany sťažovateľa, za čo mu bola uložená poriadková pokuta.

Uloženie trestu vyhostenia
Ústavný súd ČR rozhodoval o zjavne neopodstatnenom návrhu sťažovateľa, týkajúceho sa trestu vyhostenia.

Sloboda prejavu vs. ochrana osobnosti
Určite jedna z najzaujímavejších otázok na poriadnu diskusiu právnikov je otázka, či má prednosť právo na slobodu prejavu alebo právo na ochranu osobnosti. Prečítajte si zaujímavé rozhodnutie Ústavného súd ČR, ktorého obsahom sú tieto práva.