# ústavné právo
Medzi jeden z aktuálnych prelomových rozsudkov patrí aj nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu USA vo veci Dobbs v. Jackson Women's Health Organization. Toto rozhodnutie zrušilo takmer 50 ročný precedens v otázke interupcií v podobe rozhodnutia známeho ako Roe v. Wade. Aký dopad má toto rozhodnutie na umelé prerušenie tehotenstva?
Aktuálnou témou posledného obdobia je vyhlásenie referenda a s ním spojené posúdenie ústavnosti otázky, o ktorej majú občania hlasovať. O tom, čo je to referendum, ako prebieha a o akých otázkach možno referendum vyhlásiť sa dočítate v dnešnom článku.
Ústavný súd ČR vydal nález v trestnej veci neposkytnutia starostlivosti a porušenia práva sťažovateľa podľa čl. 39 Listiny základných ľudských práv a slobôd, v zmysle ktorého len zákon môže stanoviť, ktoré konanie je trestným činom.
Dnes si pripomenieme rozhodnutie, kedy Ústavný súd SR priznal vysoké primerané finančné zadosťučinenie v prípade konania vedenom na Okresnom súde Bratislava II (č. k. 8 C 4/92). Konanie sa týka určenia otcovstva a trvalo viac než 20 rokov.
Veľká komora Európskeho súdu pre ľudské práva rozhodla v prípade Delfi AS proti Estónsku. Ústrednou otázkou vo veci bolo, či prevádzkovateľ spravodajského portálu nesie zodpovednosť za vyjadrenia tretích osôb, ktoré sa zúčastnia diskusie pod článkom.
V tomto storočí zažilo Slovensko, okrem iného, aj jednu kuriozitu a to v najväčšom počte sudcov „žalobcov“ v jednej veci. Ako sa dnes vyvíja kauza tzv. diskriminačných žalôb sudcov?
Každému z nás garantuje ústava právo na účinné vyšetrovanie, ktoré nám vyplýva zo zákazu neľudského a ponižujúceho zaobchádzania. Nie v každom jednotlivom prípade je ale toto naše právo dodržiavané.
Dnes si môžete prečítať v koľkých prípadoch Ústavný súd Slovenskej republiky vyslovil v I. polroku 2017 porušenie základného práva na súdnu a inú právnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a práva na spravodlivé súdne konanie podľa čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Prečítajte si koľkokrát Ústavný súd Slovenskej republiky vyslovil v prvom polroku 2017 porušenie základného práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov podľa čl. 48 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky a práva na prejednanie záležitosti v primeranej lehote podľa čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Postavenie sudcu v rámci našej právnej úpravy, ale aj ostatných krajín predstavuje výkon súdnej moci. Bude mať sudca rovnaké právo na slobodu prejavu, ktoré mu vyplýva z Ústavy, alebo výkon jeho funkcie bude ovplyvňovať aj toto jeho základné ľudské právo? V tomto príspevku sme analyzovali judikát Ústavného súdu ČR, ktorý rozhodoval o tejto problematike.