#trestný čin

Právo

Trestné činy spáchané na Slovensku v roku 2017

Bezpečnostná situácia na Slovensku v roku 2017 sa opäť zlepšila. Prečítajte si, koľko bolo celkovo spáchaných trestných činov.

Právo

Bude zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti prísnejší?

Národná rada SR vo štvrtok 30. novembra 2017 posunula do druhého čítania  návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Právo

Návrh na povolenie obnovy konania a právo na spravodlivý proces

Konanie a dokazovanie pred všeobecnými súdmi nemusí vždy prebiehať v súlade so zákonom, čo môže byť podkladom pre porušenie základných ľudských práv a slobôd garantovaných ústavou. A to aj vtedy, keď ide o odsúdeného.

Právo

Opodstatnenosť odňatia a prikázania veci v trestnom konaní

Najvyšší súd SR rozhodoval o návrhu obžalovaného na odňatie a prikázanie veci. Pozrime sa, prečo považoval návrh obžalovaného za nedôvodný a prvostupňovému súdu predmetnú trestnú vec neodňal.

Právo

Aký je rozdiel medzi priestupkom a prečinom?

Súčasnosť je dobou, kedy takmer neexistuje oblasť v živote človeka, ktorá by nebola „podchytená“ právnou úpravou. V oblasti práva trestného, je trendom rozširovanie o nové skutkové podstaty trestných činov, ako reakcia na vývoj spoločnosti a nové spôsoby páchania trestnej činnosti. Mnohé typy konaní sú sankcionované ako trestné činy napriek tomu, že laikom sa ich závažnosť nezdá vysoká a očakávali by skôr zaradenie k priestupku. Hranica medzi trestným činom a priestupkom je totiž v niektorých prípadoch veľmi tenká.

Právo

Chystá sa nový zákon v boji proti drogám

​Napriek tomu, že na Slovensku máme jednu z najprísnejších právnych úprav v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou, hroziace vysoké tresty evidentne nemajú ani preventívny  ani odstrašujúci účinok. Svedčia o tom aj čísla zo štatistík, podľa ktorých počet mladých ľudí experimentujúcich napríklad s marihuanou rastie.

Trvanie väzby Právo

Trvanie a dôvody väzby podľa Ústavného súdu SR

Všeobecné súdy verzus Ústavný súd SR, tak by bolo možné pomenovať rozhodnutie nášho ochrancu ústavnosti vo veci namietaného porušenia základného práva na osobnú slobodu (podľa čl. 17 ods. 2 a 5 Ústavy Slovenskej republiky) a práva na slobodu a bezpečnosť (podľa čl. 5 ods. 1 a 4 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd). Ústavný súd SR vo veľmi dobre odôvodnenom náleze určil za protiústavnú väzbu sťažovateľa (obvineného), ktorá celkovo trvala viac než 10 rokov. 

Alternatívne tresty Právo

Systém a význam alternatívnych trestov na Slovensku

Najmä odborná verejnosť upriamuje v posledných rokoch svoju pozornosť na význam alternatívnych trestov v kontexte restoratívnej koncepcie trestania. Treba vyzdvihnúť pozitívne funkcie takejto formy trestania páchateľov pri niektorých menej závažných trestných činoch, ktoré boli doposiaľ zavedené aj do trestnoprávnych kódexov Slovenskej republiky. Čo je podstatou restoratívnej koncepcie trestania a ktoré tresty sú považované v systéme trestov upravených v slovenskom Trestnom zákone za alternatívne?