# taxi
Digitálnu daň by sme možno vedeli prirovnať ku konaniu banky, ktorá vám pri 5 ročnej fixácii na hypotéke po 2 rokoch jednostranne navýši desaťnásobne úrok. Ani toto prirovnanie však nie je úplne presné, keďže Slovensko pri digitálnej dani figuruje aj ako exekútor. Núti totiž osoby vyplácajúce sumy digitálnym platformám zrážať daň, pokiaľ si tie na Slovensku nezaložia stálu prevádzkareň. A to napriek tomu, že príslušné medzinárodné zmluvy Slovensku zakazujú tieto príjmy zdaňovať.
Využili ste možnosť prepravy taxíkom, avšak účtovanie ceny za poskytnutú službu nie je podľa Vás v súlade so zákonom? Pozrime sa bližšie na právnu úpravu vzťahujúcu sa na danú situáciu, ochranu a možnosť postupu zákazníka ako spotrebiteľa.
Súdny dvor dal týmto rozsudkom otvorenú možnosť členským štátom, zasiahnúť proti UBERu aj legislatívnymi prostriedkami. Tie s ohľadom na ustanovenia Smernice o elektronickom obchode nebolo možné aplikovať bez oznámenia Európskej Komisii.
Vypnúť UBER sa dá dvomi spôsobmi. Zatvorením mobilnej aplikácie alebo súdnym rozhodnutím, ktoré zmetie zo stola celú spoločnosť UBER.
Uponáhlané predvianočné obdobie bolo prerušené neuveriteľne početnou nádieľkou rozhodnutí Súdneho dvora EÚ. Jedným z nich bolo aj dlhoočakávané rozhodnutie o hraniciach tzv. zdieľanej ekonomiky vo veci UBER vs. španielski taxikári.
Pre Uber a mnoho spokojných spotrebiteľov prišla nepriaznivá správa. Táto služba skontaktovania sa prostredníctvom aplikácie s neprofesionálnymi vodičmi patrí medzi služby v oblasti dopravy. Členské štáty preto môžu upraviť podmienky poskytovania tejto služby.