#súdy

Zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva v prípade pozastavenej živnosti
Okresný súd v Nitre rozhodoval o návrhu na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Navrhovateľom bola manželka, ktorej manžel síce mal oprávnenie na podnikanie, ale toto bolo pred začatím konania pozastavené. Nezodpovedanou otázkou tak zostávalo, či možno ustanovenie Občianskeho zákonníka oprávňujúce na zrušenie bezpodielového vlastníctva manželov aplikovať aj na tento prípad.

Dôvody dostatočné na vrátenie daru obdarovaným
Dostať nehnuteľnosť ako dar a následne byť vyzvaný súdom na jeho vrátenie okrem iného aj z dôvodu nepozvania na svadbu. Takýto prípad sa riešil pred nedávnom na okresnom súde v Lučenci. Tento rozhodoval, či nezáujem a neúctivé správanie sa žalovaného bolo dostatočné na uloženie povinnosti vrátiť dar.

Fotokópie pokladničných dokladov ako dôkaz o platbe
Žalobca sa súdnou cestou domáhal o zaplatenie žalovaným neuhradenej faktúry. Ten sa na súde obhajoval fotokópiami pokladničných dokladov a odmietal zaplatiť rovnakú čiastku dvakrát. Súd si v tomto prípade však nemohol byť istý dôveryhodnosťou preukázaných pokladničných dokladov.

Nosenie symbolov politického, náboženského a filozofického presvedčenia
Generálny advokát Rantos sa vo štvrtok, 25. februára, vyjadril ku dvom otázkam, ktoré boli položené Súdnemu dvoru Európskej únie v spojených veciach C-804/18 IX/WABE eV a C-341/19 MH Müller Handels GmbH/MJ.

SD EÚ: K nepriamej diskriminácii založenej na zdravotnom postihnutí
V nedávno zverejnenom prípade, v ktorom rozhodoval Súdny dvor EÚ, sa posudzovala prax zamestnávateľa, ktorý si určil dátum na predloženie potvrdenia o zdravotnom postihnutí jeho zamestnancov a od tohto dátumu následne odvíjal vyplácanie príplatku ku mzde. Ako uvedené posúdil Súdny dvor s ohľadom na diskrimináciu na základe zdravotného postihnutia, sa dočítate ďalej.

Postup súdu pri odročení pojednávania z dôvodu pandémie Covid-19
Vzhľadom na neustále meniace sa opatrenia v súvislosti s pandémiou Covid-19 sa v uplynulom období menili aj odporúčania pre súdy ohľadom nariadenia pojednávaní. Obsahom dnešného článku je rozsudok Krajského súdu v Košiciach zo dňa 9. septembra 2020, v ktorom sa pozrieme na postup súdu v súvislosti s odročením pojednávania v čase súčasnej pandémie.

Nahrávka z obchodného rokovania ako dôkazný prostriedok
Krajský súd v Bratislave sa v spore dvoch obchodných spoločností zaoberal otázkou, či žalobcom navrhnutý dôkazný prostriedok – nahrávka rozhovoru z obchodného rokovania, je v konaní prípustný, hoci bol vyhotovený bez súhlasu osoby v konaní. Odpoveď a podrobnejšie odôvodnenie si prečítate v tomto článku.

Názor podpredsedníčky Najvyššieho súdu SR: aké sú praktické problémy NSS SR?
K téme zriadenia Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky sa v poslednom období objavilo mnoho vyjadrení. Pozrite sa s nami dnes na názor osoby z praxe, podpredsedníčky Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, Andrey Moravčíkovej.