#súdy

Právo

Príspevok na výživu nevydatej matke

V dnešnom článku sa pozrieme na to, do akej miery súd skúma majetkové pomery otca pri posudzovaní nároku na príspevok na výživu nevydatej matke.

Právo

Šikanózne podania zahlcujúce súdy

Obmedzenie spôsobilosti na právne úkony je u každej fyzickej osoby veľmi závažným zásahom do jej základných práv a slobôd. V nasledujúcom prípade podalo Centrum právnej pomoci návrh na obmedzenie spôsobilosti svojho klienta samostatne konať pred súdom, štátnymi orgánmi a inými inštitúciami. Dôvodom takéhoto návrhu boli šikanózne podania a bezdôvodné návrhy zahlcujúce súdy a úrady. Prečítajte si, či bol tento návrh dôvodný.

Právo

Krádež spáchaná v čase núdzového stavu

Ústavný súd Českej republiky sa v jednom zo svojich nálezov zaoberal ústavnou sťažnosťou sťažovateľa, ktorý sa dopustil trestného činu krádeže. Sťažovateľ sa však trestného činu dopustil práve v čase núdzového stavu vyhláseného v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Právo

Rozsudok bez podpisu sudcu

V prípade doručenia rozsudku v listinnej forme do vlastných rúk nás môže prekvapiť, že tento neobsahuje podpis sudcu. V dnešnom článku sa dočítate, aký je rozdiel medzi prvopisom a rovnopisom rozsudku, ako aj to, ktorý z týchto úradných dokumentov autorizuje sudca a ktorý podpisuje iná zodpovedná osoba.

Právo

Náhrada škody za šírenie znevažujúcich výrokov na internete

Dňa 21. decembra 2021 Súdny dvor Európskej únie poskytol vo svojom rozsudku odpoveď na otázku, či sú príslušné rozhodovať o nároku na náhradu škody aj vnútroštátne súdy členských štátov, ktorých sa spor priamo nedotýka.

Právo

Judikatúra – náhrada za úraz na zľadovatenom chodníku

Blíži sa koniec mesiaca a k nemu patrí aj prehľad aktuálnej judikatúry. V článku sa dočítate nie len o náhrade škody za úraz spôsobený na neodpratanom zľadovatenom chodníku, ale aj o šírení hanlivých výrokov na internete a právomoci súdov v takejto veci konať.

Právo

Požiadavky na odôvodnenie rozhodnutia Najvyššieho súdu

Témou dnešného článku je názor Ústavného súdu Českej republiky vyjadrený v náleze so sp. zn.: II. ÚS 1852/19, v ktorom sa zaoberal požiadavkami na odôvodnenie, ako aj samotným odôvodnením rozhodnutia Najvyššieho súdu Českej republiky.

Právo

Amnestie nebránia zatykaču v kauze únosu syna bývalého prezidenta

Zastavenie trestného stíhania amnestiou a jej zrušenie nepredstavujú prekážku vydaniu zatykača. Konštatoval tak Súdny dvor EÚ v prípade Mečiarových amnestií, ktorý rozhodol, že zásada ne bis in idem nebráni vydaniu európskeho zatykača voči osobám obžalovaným z únosu syna bývalého prezidenta.