#súdy

Doslovný výklad zmluvy a problémy s tým spojené
V náleze, ktorý je predmetom tohto článku, sa musel Ústavný súd ČR zaoberať formalizmom pri výklade zmluvy o pôžičke. Upriamil pritom pozornosť na spôsob výkladu zmluvy tak, aby nedochádzalo k doslovnému výkladu jej textu iba s použitím jazykového výkladu.

Nárok pozostalých na náhradu nemajetkovej ujmy
Najvyšší súd Českej republiky sa v jednom zo svojich rozsudkov musel zaoberať posudzovaním výšky náhrady nemajetkovej ujmy pozostalých žalobcov, ktorí pri dopravnej nehode stratili dvoch svojich blízkych. Najvyšší súd Českej republiky sa musel vysporiadať s nárokom pozostalých na náhradu nemajetkovej ujmy.

Prípustnosť dovolania v civilnom sporovom konaní
K prípustnosti dovolania v civilnom sporovom konaní sa vyjadril Ústavný súd SR (ÚS) v aktuálnom náleze. Podľa neho vytvoril Najvyšší súd SR nový dôvod prípustnosti dovolania, a to že nesprávne právne posúdenie sa musí týkať otázky, ktorá svojou povahou musí byť judikatórne stabilizovateľná, resp. že musí v sebe skrývať potenciál byť predmetom judikatúrneho ustálenia.

Právo na prejednanie veci v primeranej lehote
Témou dnešného článku je nález Ústavného súdu Českej republiky, v ktorom sa zaoberal ústavnou sťažnosťou sťažovateľa pre porušenie jeho práva na prejednanie veci v primeranej lehote. Aký čas teda Ústavný súd Českej republiky vyhodnotil ako zásah do základných práv sťažovateľa v súvislosti s prieťahmi v konaní?

Rozhodovanie o styku prarodičov s vnúčatami
Nielen rodičia, ale aj starí rodičia majú právo na styk s deťmi – vnúčatami. Avšak nie všetky rodinné vzťahy sú ideálne. Témou dnešného článku je nález Ústavného súdu Českej republiky, ktorý sa zaoberal posudzovaním najlepšieho záujmu dieťaťa pri styku s jeho prarodičmi. V tomto prípade otec dieťaťa ako jediný rodič totiž nesúhlasil s tým, aby sa maloletá vnučka so svojimi prarodičmi stretávala.

Judikatúra - vrátenie daru pre porušenie dobrých mravov
Čo nové vo svete judikatúry? Neprehliadnite zaujímavosti z domova aj zo sveta, dočítate sa o vrátení daru pre porušenie dobrých mravov zo strany obdarovaného, ktoré však boli reakciou na neprimerané správanie sa darcu, ale aj o ochrannej známke čokoládového zajačika a (ne)povolení eutanázie.

Štrajk ako mimoriadna okolnosť, pre ktorú letecký dopravca nemusí nahradiť škodu?
Témou dnešného článku je rozhodnutie Najvyššieho súdu Českej republiky, v ktorom sa zaoberal pojmom mimoriadna okolnosť v zmysle Nariadenia (ES) č. 261/2004, ktorým sa stanovujú spoločné pravidlá náhrad a pomoci cestujúcim v prípade odopretia nástupu na palubu, zrušenia alebo významného oneskorenia letu.

Zdravotný záznam ako dôkaz v sporovom konaní
Témou dnešného článku je nález Ústavného súdu Českej republiky, v ktorom rozhodoval o ústavnej sťažnosti sťažovateľa. Posudzoval pri tom otázky týkajúce sa povinnosti lekára viesť zdravotnú dokumentáciu pacientov, ako aj spôsob hodnotenia znaleckého posudku súdom.