#Súdny dvor EÚ

Vyliala sa na vás horúca káva v lietadle? Za škodu bude zodpovedať letecká spoločnosť
Objektívna zodpovednosť za škodu je strašiakom pre mnohých podnikateľov. Inak tomu nebude ani v prípade leteckých spoločností. Kde sa však začína zodpovednosť leteckej spoločnosti za udalosť na palube lietadla? Hranica objektívnej zodpovednosti zahŕňa maximálne znehodnotenú batožinu či rozbitú hlavu v dôsledku otrasov alebo pod ňu možno zaradiť aj vyliatie kávy na cestujúceho? Aj o tomto kurióznom prípade bude dnešné čerstvé rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie.

Pravidlo vyčerpania sa v prípade elektronických kníh uplatňovať nebude
Ochrana autorských práv ťahá v dobe digitalizácie za kratší koniec a je čoraz obtiažnejšie zabezpečiť autorom diel istú exkluzivitu pri rozhodovaní o nakladaní s ich dielom. Veľmi špecifická je situácia v súvislosti s elektronickými knihami, tzv. e-books. Môžu byť takéto knihy po zakúpení voľne šírené na internete? Uplatňuje sa na ne pravidlo vyčerpania, ktoré by umožnilo ich nadobúdateľom šíriť tieto knihy verejne bez súhlasu autora? Či dokonca môže na verejnom šírení e-books zarábať aj ten, komu autorské právo ku knihám neprináleží? Aj o uvedených otázkach bude dnešný článok, v ktorom sa zameriame na jedno z posledných rozhodnutí Súdneho dvora Európskej únie.

Označenie evokujúce marihuanu nemôže byť zapísané ako ochranná známka Európskej únie
Pani Santa Conte podala v roku 2016 na Úrade Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) prihlášku obrazového označenia obsahujúceho vyobrazenie marihuanny ako ochrannej známky Európskej únie pre potraviny, nápoje a stravovacie služby. EUIPO jej prihlášku zamietol, keďže sa domnieval, že označenie je v rozpore s verejným poriadkom. Pani Santa Conte teda podala na Všeobecný súd Európskej únie žalobu, ktorou sa domáhala zrušenia rozhodnutia EUIPO.

Kedy je na nové tvrdenie v spore o ochrannú známku už neskoro
Pri registrácií novej ochrannej známky, ktorá by mala chrániť a odlišovať meno a aj produkty podnikateľa je dôležité dbať na viacero skutočností. Jednou z nich je zisťovanie či podobná ochranná známka už náhodou neexistuje, a ak existuje, je potrebné sa pripraviť na spor. To akými dôkazmi si možno obrániť vlastnú ochrannú známku, ale aj dokedy môžete prichádzať s novými dôkazmi či tvrdeniami sa dozviete v dnešnom stanovisku generálneho advokáta v prípade o ochrannom označení cukroviniek.

CVRIA - súhrn konaní: október/november 2019
Právne Noviny vám v spolupráci so Súdnym dvorom Európskej únie prinášajú priebežný súhrn konaní a rozhodnutí Súdneho dvora EÚ.

Povinnosť štátu zabezpečiť lokalizáciu osôb volajúcich na linku 112
Linka 112 predstavuje jednotné európske číslo tiesňového volania. Podľa európskych predpisov sa za účelom zvýšenia ochrany volajúcich a zefektívnenia fungovania tejto linky zaviedla povinnosť členských štátov, zabezpečiť možnosť určenia polohy volajúceho. V rozsudku z 5. septembra sa touto povinnosťou a jej rozsahom zaoberal Súdny dvor EU.

Ochranná známka v rozpore s morálnymi zásadami
Ochranná známka plní v obchodných aj spotrebiteľských vzťahoch podstatnú funkciu, o to viac sa jej navrhovatelia snažia využiť kreativitu, aby potenciálnych zákazníkov oslovili, odlíšili sa a najmä, aby sa vryli do pamäti. Aké sú však hranice tejto kreativity? Hranicu by mali tvoriť akceptované morálne princípy, ale čo možno považovať za morálne nezávadný názov? Možno vetu, ktorá pri vyslovení znie ako nadávka bezproblémovo zapísať ako ochrannú známku? Právny názor generálneho advokáta Bobeka posunie možno aj vaše morálne princípy.

Prípad Európskeho súdneho dvora: Za dve sekundy pirátom
Hranica medzi zneužitím autorského práva kopírovaním a vydávaním za vlastné je v porovnaní s vytvorením vlastného diela, ktoré sa do istej miery ponáša na dielo už vytvorené veľmi tenká a nejasná.