#Súdny dvor EÚ

Právo

Zákaz cenovej reklamy na lieky

Členské štáty majú povinnosť zakázať akýkoľvek reklamný obsah, ktorým by došlo k podporovaniu neúčelného používania liečivých prípravkov. Takto rozhodla veľká komora Súdneho dvora Európskej únie (Súdny dvor) vo veci C-530/20.

Právo

Povinné odoberanie biometrických údajov v trestnom konaní

Otázku posudzovania hraníc zberu biometrických údajov prejednával Súdny dvor EÚ vo veci C-205/21. Predmetom bola otázka súladu získavania biometrických a genetických údajov každej osoby obvinenej z úmyselného trestného činu stíhaného ex offo na účely ich policajnej registrácie s nariadením Európskeho parlamentu a Rady 2016/679 o ochrane osobných údajov známym pod názvom GDPR.

Právo

Záväznosť rezervácie cez Booking.com

Rezervovať si ubytovanie cez internet prostredníctvom booking.com alebo iných obdobných platforiem je najjednoduchší spôsob, ako začať plánovať dovolenku. V ktorom momente pri klikaní na webe je však uzatvorená zmluva o ubytovaní? Prečítajte si náš článok a dozviete sa, kedy vám hotel môže naúčtovať poplatky za nedostavenie sa na pobyt.

Právo

Odmietnutie vykonať európsky zatykač

Súdny dvor spresnil kritériá umožňujúce súdnemu orgánu vykonávajúcemu zatykač posúdiť prípadné riziko porušenia základného práva vyžiadanej osoby na spravodlivý proces.

Európske právo

Indexácia rodinných prídavkov a daňových výhod

Rakúsko určuje výšku rodinných prídavkov a daňových výhod pracovníkom podľa toho, v ktorej krajine majú ich deti trvalé bydlisko. Sumy prídavkov a výhod sa tak odvíjajú od všeobecnej úrovne dotknutého členského štátu.

Právo

Nesprávne označenie zloženia produktu

Jednotné označovanie zložiek v zložení výrobkov sa môže na prvý pohľad javiť ako zdanlivo nepodstatné. Avšak, aj v tejto oblasti funguje právna harmonizácia, ktorá ma za cieľ okrem iného aj zjednotenie trhu členských štátov Európskej únie. Ako a prečo to tak funguje si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.

Právo

Uznávanie rodičov rovnakého pohlavia

Rodičov rovnakého pohlavia musia uznať všetky členské štáty EÚ bez ohľadu na ich rodinné politiky. Rozhodol tak Súdny dvor EÚ v konkrétnom prípade dvoch zosobášených matiek, ktorým bulharské úrady odmietli vydať rodný list pre ich dcéru.

Právo

Amnestie nebránia zatykaču v kauze únosu syna bývalého prezidenta

Zastavenie trestného stíhania amnestiou a jej zrušenie nepredstavujú prekážku vydaniu zatykača. Konštatoval tak Súdny dvor EÚ v prípade Mečiarových amnestií, ktorý rozhodol, že zásada ne bis in idem nebráni vydaniu európskeho zatykača voči osobám obžalovaným z únosu syna bývalého prezidenta.