#súdnictvo

Právo

Dočkáme sa Najvyššieho správneho súdu?

V susednom Česku Najvyšší správny súd funguje už 17 rokov. Nová vláda plánuje zavedenie novej inštitúcie aj u nás. 

Európske právo

Kedy rodinný príslušník občana EÚ nepotrebuje vízum

Súdny dvor rozhodol, že rodinný príslušník občana Únie, ktorý nie je štátnym príslušníkom členského štátu, ale vlastní preukaz o trvalom pobyte, je oslobodený od povinnosti mať vízum na vstup na územie členského štátu.

Právo

Od júla sa mení metodika určovania počtu voľných sudcovských miest

Určovaniu počtu voľných sudcovských miest na súdoch len na základe dohody odzvonilo. Ministerstvo spravodlivosti SR na čele s ministerkou Kolíkovou pripravilo návrh metodiky transparentného určovania voľných miest na súdoch.

Právo

Slovensko vyhralo dlhoročný spor s poisťovňou Dôvera

Súdny dvor 11. júna 2020 rozhodol o odvolaní Komisie a Slovenska proti rozsudku Všeobecného súdu z februára 2018, ktorým vyhovel žalobe slovenskej poisťovni Dôvera a zároveň potvrdil rozhodnutie Komisie z roku 2014.

Právo

Reformný plán ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej

Reforma justície nepočká. Napriek tomu, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková musela okamžite po nástupe riešiť krízovú situáciu v súvislosti s koronavírusom, s rovnakým tempom sa tím na ministerstve pod jej vedením pustil aj do plnenia úloh z Programového vyhlásenia vlády. Cieľom je naplniť záväzok z programového vyhlásenia v oblasti spravodlivosti, ktorým je obnova dôvery v právny štát a zabezpečenie, aby zákon a spravodlivosť platili pre každého rovnako. 

Právo

Sú niektoré korona opatrenia protiústavné?

V utorok, 14.apríla 2020, bol Ústavnému súdu SR doručený návrh na začatie konania, v ktorom sa má rozhodnúť, či nie sú nové opatrenia alebo spôsob ich prijatia protiústavné. Ide o opatrenia prijaté v rámci nových zákonov určených na znižovanie dopadov koronavírusu. Čo podľa navrhovateľov nie je v súlade s Ústavou SR, aj aká je ich argumentácia, sme Vám zhrnuli v dnešnom článku.

Právo

Právo na informácie môže mať prednosť pred ochranou autorského práva

Napriek štedrému priestoru, ktorý žiadateľom o informácie súčasné znenie infozákona ponúka, mnohí z nich, a to najmä novinári, bývajú pri svojich žiadostiach odbíjaní strohými odpoveďami orgánov verejnej správy. O tom, či je možné informáciu nesprístupniť len preto, že by jej zverejnením došlo k porušeniu autorských práv alebo či záujem verejnosti na sprístupnení určitých informácií by nemohol ochranu autorských práv aj prevážiť, sa dočítate v dnešnom článku.

Európske právo

ESĽP rozhodoval o vyhostení cudzincov Slovenskom

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol, že Slovenská republika neporušila článok 4 Protokolu č. 4 k Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd, zakotvujúci zákaz hromadného vyhostenia cudzincov.