#súdne poplatky

Zvyšovanie súdnych poplatkov od 1. apríla 2024
Národná rada Slovenskej republiky schválila 19. decembra 2023 konsolidačný balíček – Lex konsolidácia. V rámci tohto balíčku bola schválená aj novela zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatkoch za výpis registra trestov.

Oslobodenie od súdnych poplatkov v praxi
Súčasná doba je veľmi turbulentná a nie každý si môže dovoliť z finančného hľadiska riešiť svoje právne problémy prostredníctvom slovenských všeobecných súdov za právnej pomoci advokátov. Na Slovensku v dnešnej dobe žije mnoho obyvateľov, ktorí nemajú žiadny pravidelný mesačný príjem alebo len zanedbateľný, ktorý im nestačí ani na pokrytie bežných životných nákladov a nie ešte na pokrytie súdnych poplatkov a iných trov súdneho konania. Zákonodarca pri koncipovaní nového Civilného sporového poriadku však nezabudol aj na ľudí s veľmi nízkym a žiadnym mesačným príjmov, resp. úplne bezmajetných z dôvodu, aby sa v zmysle Ústavy Slovenskej republiky a medzinárodných dohôd mohli aj takto finančne znevýhodnení obyvatelia Slovenska domáhať svojho práva na nezávislom a nestrannom súde.

Niektoré súdne poplatky uhradíte aj platobnou kartou
Súdne poplatky, ktoré sa vyrubujú v agendách exekučného konania (Ek) a upomínacieho konania (Up) je možné po novom zaplatiť aj online. Nevyhnutnými predpokladmi sú elektronická schránka aktivovaná na doručovanie a platobná karta.

Oslobodenie od súdnych poplatkov
Súdne poplatky sú právnym inštitútom, plniacim viaceré funkcie. Napriek tomu, že sa tento pojem často vyskytuje medzi širokou verejnosťou, jeho obsah ostáva niekedy hmlistý. Podobne aj problematika oslobodenia od súdneho poplatku je najmä v očiach laickej verejnosti nejasná. Čo sú to teda súdne poplatky? Kto a kedy je od nich kedy oslobodený?

Porušenie princípu proporcionality medzi vymáhanou čiastkou a trovami konania
Predstavte si, že Vás v nemocnici požiadajú o zaplatenie regulačného poplatku v sume 2 eur. Doklad o zaplatení zahodíte a o pár mesiac obdržíte návrh na vydanie platobného rozkazu, kde ste povinný zaplatiť navyše trovy konania vo výške 200 eur. Mohlo by dôjsť k zásahu do Vašich základných práv? Jedným takýmto prípadom sa zaoberal Ústavný súd Českej republiky (ďalej len „ÚS ČR“), kde konštatoval porušenie práva na spravodlivý proces.