# súdne konanie
Po prerušenom súdnom konaní sa žalobca pokúšal opätovne podať návrh na pokračovanie v konaní. Podľa § 122 Civilného sporového poriadku súd odpustí zmeškanie lehoty, ak ju strana, zástupca alebo procesný opatrovník zmeškal z ospravedlniteľného dôvodu a bol preto vylúčený z úkonu, ktorý mu patrí. V dnešnom prípade sa pozrieme na to, či možno poruchu počítača považovať za ospravedlniteľný dôvod, alebo nie.
V rámci opatrení súvisiacich s pandémiou ochorenia Covid-19 schválil parlament v uplynulých dňoch dočasné pozastavenie plynutia súdnych lehôt, ako aj upustenie od vykonávania dražieb. V dnešnom článku prinášame stručný prehľad o tom, ktoré konkrétne lehoty dočasne neplynú a dokedy, ako aj informáciu, ako sa uvedené dotkne pojednávaní, zasadnutí veriteľských orgánov a dražieb.
Dňa 28. januára 2020 Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o sťažnostiach spoločností framipek s.r.o. a AGRORACIO Senica a.s. proti Slovenskej republike. ESĽP sťažnosti spojil a konštatoval porušenie článku 6 ods. 1 Dohovoru, ako aj článku 13 v spojení s článkom 6 ods. 1 Dohovoru.
Dňa 02.01.2020 zasadal trojčlenný disciplinárny senát, aby rozhodol o návrhu predsedníčky Súdnej rady SR, Lenky Praženkovej. Ten podala ešte pre Vianocami a týkal sa disciplinárneho stíhania sudkyne Krajského súdu v Bratislave, Moniky Jankovskej.
Prijatím Civilného sporového poriadku autori daného zákona ale aj zákonodarca samotný očakávali a zároveň avizovali zefektívnenie a zrýchlenie súdnych konaní s kumulatívnym zachovaním zákonitosti procesu rozhodovania. Za jeden z nástrojov, ktorý má prispievať k danému účelu môžeme jednoznačne považovať aj rozsudok pre zmeškanie, ako žalobcu tak žalovaného.
Sociálna poisťovňa od začiatku roka eviduje 47 doručených správnych žalôb z krajských súdov, ktorými sa žalobcovia-otcovia domáhali súdneho prieskumu rozhodnutí Sociálnej poisťovne o nepriznaní dávky materské. Prípady na súdoch sú v rôznych štádiách konania, pričom súdy zatiaľ rozhodli o siedmich z nich.
Bratislava, 14. august 2019 – Takmer 50% ľudí hodnotí prácu Najvyššieho súdu dobre. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorú pre Kanceláriu NS SR realizovala agentúra FOCUS. Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová je presvedčená, že ľudia pozitívne reagujú na zmeny, ktoré sa podarilo na Najvyššom súde dosiahnuť v tomto funkčnom období.
Záujem o reguláciu vysokých odmien vybraných advokátov zastupujúcich štát oceňujeme. Pripomíname však, že každý zákon je potrebné interpretovať a uvádzať do praxe, tak aby sa naplnil jeho deklarovaný zámer.
Čas ako najvýznamnejšia objektívna právna skutočnosť môže byť stanovená rôznymi spôsobmi, v zásade je možné rozlíšiť číselne vyjadrenie a slovný popis. V tomto príspevku sa pokúsime priblížiť význam najčastejších slovných popisov lehôt: bezodkladne, v primeranej dobe a ihneď.
Ako zisťuje súd majetkové pomery rodiča v súdnom konaní o určenie výživného na maloleté dieťa? Ako prebieha dokazovanie, aké doklady predkladá rodič súdu?