# súdna mapa
Od 01. 06. 2023 nadobudol účinnosť zákon č. 150/2022 Z. z. o zmene a doplnení niektorých zákonov v súvislosti s novými sídlami a obvodmi súdov, ktorým prišlo k zavedeniu novej súdnej mapy. Medzi zmeny, ktoré touto novelou nastali a ktoré ovplyvnia podnikateľov, patrí napríklad zmena názvov a organizácie okresných súdov v rámci Bratislavy a Košíc, či vznik novej kauzálnej príslušnosti pre obchodnoprávne spory.
Novým predsedom Slovenskej advokátskej komory sa koncom septembra stal JUDr. Martin Puchalla, PhD., s ktorým sme sa rozprávali o aktuálnych témach zo sveta advokácie a justície.
Po dlhej ceste a viacerých odlišných predložených návrhoch je reforma súdnej mapy na svete napriek veľkej kritike, ktorá smerovala voči jej zneniu aj procesu prípravy. Pozrime sa, ako sa reforma dotkne justičných štruktúr od 01. júna 2023.
Veľká reforma justície sa nateraz nekoná. Zo súdnej mapy posunuli poslanci do druhého čítania iba návrh o okresných súdoch, zvyšné tri predložené návrhy zákonov nenašli v parlamente dostatočnú podporu.
Na spoločnom stretnutí najvyšších predstaviteľov justičných inštitúcií na pôde Slovenskej advokátskej komory sa diskutovalo aj o téme poslaneckého návrhu zmeniť živnostenský zákon a zaviesť nový druh živnosti na poskytovanie právnych služieb. Viac o záveroch okrúhleho stola si môžete prečítať nižšie.
V decembri vláda SR schválila novú súdnu mapu, ktorá je už tretím návrhom veľkej reformy justície. O procese tejto reformy a zmenách, ktoré by mala súdna mapa priniesť, sme sa rozprávali s podpredsedníčkou Najvyššieho súdu SR JUDr. Andreou Moravčíkovou, PhD.
Ministerstvo spravodlivosti predložilo do predĺženého medzirezortného pripomienkového konania legislatívnu podobu novej súdnej mapy, pričom materiál je možné pripomienkovať až do konca januára. Prečítajte si, čo na predstavený návrh hovorí odborná verejnosť z radov justície.
Slovenská justícia sa v priebehu posledného obdobia otriasla doslova v základoch. Na povrch vychádzajú stále nové zlyhania, čím viera verejnosti v jej úrad prakticky zaniká. Jedným z mnohých krokov, ktoré budú nasledovať, je preto už schválená reforma. S cieľom podporiť ju a upevniť tak potenciál opätovného rastu dôvery v slovenské súdnictvo, sa už 14. decembra uskutoční konferencia Legalsummit. Tá však okrem reformných princípov opäť prinesie aj pohľad za horizont problematiky, v rámci ktorého budú jej odborníci diskutovať aj o inováciami budovanom právnom štáte.
Ministerstvo spravodlivosti SR pripravilo v rámci reformy súdnictva návrh novej súdnej mapy. Reformou súdnictva sa má obnoviť a zvýšiť dôvera v súdnictvo a zároveň zabezpečiť sudcom a zamestnancom súdov také pracovné podmienky, aby svoju prácu mohli vykonávať kvalitne. Podľa návrhu novej súdnej mapy je rozdrobenie súdov málo efektívne a neodolné k miestnym väzbám a preto navrhuje návrat k stavu do roku 1996, kedy bol počet súdov približne polovičný. Prečítajte si, čo všetko Ministerstvo spravodlivosti SR navrhuje.