# sudca
Sudca ako aj každý iný človek je tvor omylný a preto nemožno vylúčiť, že pri rozhodovaní zo strany súdu dôjde aj k pochybeniam. To však súdny systém predpokladá a právne normy poznajú rozličné mechanizmy na odstránenie takýchto nedostatkov. Jedným z nich je napomenutie sudcu orgánom výkonnej moci, čo sa to stalo aj v prípade posudzovanom Najvyšším správnym súdom v Českej republike, v ktorom žalobkyňa v pozícii samosudkyne žalovala ministerku spravodlivosti za udelený disciplinárny trest pre jej rozhodovanie.
Sloboda prejavu patrí medzi jeden z najdiskutovanejších aspektov výkonu jeho funkcie, kde na jednej strane musí sudca zachovávať zdržanlivosť, na strane druhej však nemôže byť toto právo obmedzované iba z titulu jeho profesie. Slobodou prejavu sudcu sa zaoberal Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo veci Sarısu Pehlivan proti Turecku v sťažnosti č. 63029/19.
Dnes vám prinášame ďalšiu z vítazných esejí na tému „Môže sudcu nahradiť umelá inteligencia?“. Pri príležitosti 30. výročia vzniku Najvyššieho súdu SR túto súťaž vyhlásila Kancelária NS SR. Medzi ocenenými je aj Tomáš Jurkanin z Trnavskej univerzity v Trnave. Prečítajte si pohľad na túto tému očami študenta práva.
Pri príležitosti 30. výročia vzniku Najvyššieho súdu SR vyhlásila Kancelária NS SR esejistickú súťaž na tému „Môže sudcu nahradiť umelá inteligencia?“. Medzi ocenenými je aj Sára Zsemlyová z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorej esej si môžete prečítať v riadkoch nižšie.
Od 1. augusta minulého roka začal svoju činnosť vykonávať Najvyšší správny súd SR, ktorý je vrcholných orgánom správneho súdnictva. Prečítajte si náš rozhovor so sudcom prof. JUDr. PhDr. Petrom Potáschom, PhD., s ktorým sme sa rozprávali nielen o fungovaní samotného súdu.
Hoci ide o pomerne mladú právnu úpravu, v Slovenskej republike už zarezonovalo viacero prípadov, kedy bolo ustanovenie trestného činu ohýbania práva voči sudcom využité. Predmetom dnešného článku je podrobná analýza tohto trestného činu, v ktorej sme sa zamerali aj na praktickú stránku v nadväznosti na aktuálne prebiehajúce trestné konania.
Jednou z úloh Najvyššieho správneho súdu SR je aj disciplinárna právomoc voči sudcom, prokurátorom, notárom a exekútorom. Od 1. februára 2022 sú disciplinárne senáty tohto súdu plne obsadené a môžu tak začať vykonávať svoju rozhodovaciu činnosť.
V uplynulých dňoch bolo na sudcov Najvyššieho súdu SR podané trestné oznámenie. Pozrime sa bližšie, čo sa udialo a aké okolnosti viedli k podaniu oznámenia.
Poslanci v parlamente 92 hlasmi definitívne schválili vládny návrh zákona o disciplinárnom poriadku Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, ktorý predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Cieľom návrhu zákona je upraviť a zjednotiť procesnú úpravu disciplinárneho konania vo veciach sudcov, prokurátorov, notárov a súdnych exekútorov pred Najvyšším správnym súdom. Zároveň príde k odstráneniu súčasného neefektívneho, v mnohých prípadoch až nefunkčného stavu disciplinárnych konaní.
V tomto článku sa pozrieme na nález Ústavného súdu Českej republiky, v ktorom konštatoval porušenie základných práv sťažovateľov na zákonného sudcu, ku ktorému došlo v rámci konania a rozhodovania vo veci konajúcich všeobecných súdov.