# stavebný zákon
Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh nového stavebného zákona.
Novela stavebného zákona dáva Slovákom možnosť jednoducho skolaudovať svoje čierne stavby.
Poslanci NR SR 27. apríla 2022 schválili dva nové zákony, a to zákon o výstavbe a zákon o územnom plánovaní, ktoré nahradia starý stavebný zákon z roku 1976. Dvojica nových zákonov má nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2024. Nižšie sa pozrieme na to, aké konkrétne zmeny v súvislosti s novou stavebnou legislatívou môžeme očakávať.
Európsky súd pre ľudské práva zverejnil svoje rozhodnutie v prípade Salay a Zemanová proti Slovenskej republike, v ktorom sa sťažovatelia sťažovali na porušenie ich práva na obydlie. Ako súd rozhodol sa dočítate nižšie.
Inštitút zádržného je dobrým príkladom toho, ako si stavebná prax vytvorila pre svoje potreby zabezpečovací mechanizmus realizácie práv a povinností medzi objednávateľom diela a jeho zhotoviteľom. Totiž v Obchodnom zákonníku, ani v Občianskom zákonníku nenájdeme žiadnu zmienku o tom, čo zádržné predstavuje, prípadne čo má byť jeho účelom. Ide teda o neupravený (mohli by sme povedať tiež inominátny) inštitút, ktorý v našich končinách vzišiel z potrieb stavebnej praxe. Keďže nemá legislatívne zakotvenie, jeho podoba sa v stavebnej praxi postupne kreovala. Dnes už môžeme hovoriť, že existuje v určitej ustálenej podobe s typickými znakmi, ktoré si v tomto príspevku priblížime.
Technické zhodnotenie vo svojej podstate znamená výnimku zo všeobecného režimu uplatňovania výdavkov jednorázovo ako daňové výdavky v zdaňovacom období v ktorom je o nich zaúčtované. Ak nejaké výdavky spĺňajú definičné znaky technického zhodnotenia podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení a účinnom znení, daňovník ich nemôže jednorázovo uplatniť. Daňovník je v takom prípade povinný zvýšiť vstupnú, respektíve zostatkovú cenu majetku na ktorom sa technické zhodnotenie vykonalo, čo predstavuje odlišný daňový režim.