#správa

Právo

Neschválené návrhy zákonov v roku 2022

Množstvo návrhov zákonov predložených v NR SR ostane v priebehu roka neschválených. Vybrali sme z nich pár kuriozít, prečítajte si viac.

Právo

Generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne

Sociálna poisťovňa zaviedla generálny pardon, ktorý nadobudol účinnosť 1. februára 2023 a bude trvať do konca augusta 2023. Sociálna poisťovňa týmto spôsobom poskytla poistencom možnosť vyrovnať si svoje záväzky aby splnili podmienky pre odpustenie penále z dlžnej sumy a to v trvaní siedmich mesiacov.

Právo

Nové testy na získanie vodičského preukazu

Ministerstvo vnútra spolu s Policajným zborom pripravilo legislatívnu novinku, ktorá nadobúda účinnosť od 1. apríla aj v praxi. Od tohto dátumu sa teoretická časť skúšky z odbornej spôsobilosti na vedenie motorových vozidiel bude vykonávať po novom -  elektronickým skúšobným testom.

Právo

Právo na obhajobu v správnom trestaní

S právom na obhajobu sa spravidla stretávame v trestnom konaní, ktoré je spojené s osobou obvineného (obžalovaného) z trestného činu. Judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva však toto právo priznáva nielen páchateľom trestných činov, ale aj páchateľom iných deliktov, o ktorých sa rozhoduje v správnom trestaní.

Právo

Návrh zákona o ochrane svedka

Ministerstvo vnútra SR predložilo návrh zákona o ochrane svedka. Návrh zákona má za úlohu zefektívniť, skvalitniť a harmonizovať legislatívu ochrany svedka, ako aj osôb, ktoré sú v tom istom postavení napríklad z dôvodu príbuzenského vzťahu so svedkom.

Právo

Medzinárodný rodičovský únos a návratové konanie

Ako postupovať, aby rodič, ktorý po rozvode manželstva alebo ukončení vzťahu v zahraničí, legálne premiestnil maloleté dieťa do inej krajiny tak, aby sa nedopustil tzv. medzinárodného rodičovského únosu maloletého dieťaťa?

Občianske právo

Dodatočné konanie o dedičstve

Dodatočné dedičské konanie sa využíva v prípade, ak sa po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, objaví ďalší poručiteľov majetok. Ako v takejto situácii postupovať?

Lawstyle

Zjemnia sa podmienky pre koncipientskú prax?

V oblasti zjemňovania náročnosti výkonu koncipientskej praxe sa snaží posunúť aj Česká republika. Novelou zákona o advokácii by sa mala zaviesť zmena, ktorá umožní prax vykonávať aj na čiastočný úväzok. Bude nasledovať tento vzor aj SR? A kde možno hľadať priestor na zlepšenie podmienok výkonu koncipientskej praxe?