#správa

Ako je to na Slovenku s porušovaním práva na súdnu a inú právnu ochranu?
Dnes si môžete prečítať v koľkých prípadoch Ústavný súd Slovenskej republiky vyslovil v I. polroku 2017 porušenie základného práva na súdnu a inú právnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a práva na spravodlivé súdne konanie podľa čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Zbytočné prieťahy na slovenských súdoch
Prečítajte si koľkokrát Ústavný súd Slovenskej republiky vyslovil v prvom polroku 2017 porušenie základného práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov podľa čl. 48 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky a práva na prejednanie záležitosti v primeranej lehote podľa čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Novela Obchodného zákonníka: koniec „bielym koňom“?
Vláda schválila novelu Obchodného zákonníka, ktorá by mala vyriešiť nepoctivé fúzie obchodných spoločností, kladie vyššiu zodpovednosť na štatutárov a spoločníkov firiem a zavádza účinné nástroje proti tzv. „bielym koňom“. Ako konkrétne by mala novela prispieť k zlepšovaniu podnikateľského prostredia?

Je eutanázia na Slovensku (ne)možná?
Súčasný právny stav pojem eutanázia neobsahuje a konanie, ktoré spadá pod tzv. „právo na smrť“ alebo „asistovanú samovraždu“ považuje za trestné. Pod aký trestný čin spadá takéto konanie a v čom je odlišná naša právna úprava v porovnaní s úpravami v iných členských štátoch EÚ?

Máte už dosť nášho zdravotníctva? Môžete sa dať operovať v zahraničí?
Zdravotná starostlivosť v zahraničí je v dnešnej dobre čiastočne prístupná aj Slovákom. Za akých podmienok je možné, aby si Slovák „len tak“ išiel dať operovať meniskus napríklad do Nemecka?

Facebook: Čecha odsúdili za status
Napriek tomu, že páchateľovi hrozilo trojročné väzenie, za status dostal ročný podmienečný trest odňatia slobody. Rozhodnutie je právoplatné. Prečítajte si, čo tento člen komunistickej strany napísal.

Podnikatelia pozor na falošných inšpektorov!
Po falošných policajtoch vyberajúcich pokuty začali u nás úradovať falošní inšpektori. Ako však odlíšiť skutočnosť od fikcie, ktoú sa usilujú navodiť?

Čo sa to deje v Poľsku? Reagoval už aj náš Najvyšší súd.
Posledné dni by sme mohli prirovnať k precvičovaniu práva EÚ a jeho prostriedkov, ktorými sa vymáha dodržiavanie Zmluvy o fungovaní Európskej únie a sekundárneho práva. Všetko nasvedčuje tomu, že Európska Komisia použije veľmi nepopulárny a ojedinelý prostriedok vymoženia práva EÚ a to žalobu Infringementu.