# SAK
Najvyšší správny súd Českej republiky sa zaoberal prípadom advokátky, ktorá je popri výkone advokácie politicky aktívna a v rámci svojho verejného prejavu kritizovala migráciu a islam.
Život prináša rôzne situácie, ktoré si vyžadujú právnu pomoc alebo dokonca povinné zastúpenie advokátom. Kedy je potrebné advokáta vyhľadať a kto je vlastne advokát?
V dnešnom článku si priblížime, aké práva a povinnosti sú obsahom vzťahu advokáta voči klientovi.
Zaujímate sa o obchodnú arbitráž? Príďte diskutovať o témach rozhodcovského konania na deň otvorených dverí Rozhodcovského súdu SAK.
Slovenská advokátska komora bude pri príležitosti 33. výročia slobodnej advokácie na Slovensku organizovať poskytovanie bezplatnej právnej pomoci pre občanov najmenej v 13 mestách.
Parlament minulý týždeň schválil novelu Trestného poriadku, ktorou sa zavádzajú pravidlá na ochranu dôvernosti komunikácie klientov s advokátom pri prehliadke advokátskych priestorov. Nižšie sa dočítate, ako majú nové pravidlá vyzerať v praxi.
Právom každého je, aby mu boli poskytnuté právne služby, pričom o ne môže požiadať ktoréhokoľvek advokáta. V dnešnom článku sa spolu pozrieme na situácie, kedy môže advokát odmietnuť zastupovanie klienta alebo kedy klienta môže prestať zastupovať.
V oblasti zjemňovania náročnosti výkonu koncipientskej praxe sa snaží posunúť aj Česká republika. Novelou zákona o advokácii by sa mala zaviesť zmena, ktorá umožní prax vykonávať aj na čiastočný úväzok. Bude nasledovať tento vzor aj SR? A kde možno hľadať priestor na zlepšenie podmienok výkonu koncipientskej praxe?
V tomto článku si predostrieme z nášho pohľadu najčastejšie sa vyskytujúce mýty o advokátoch a pokúsime sa ich vyvrátiť a uviesť veci na pravú mieru z pohľadu praxe.
Novým predsedom Slovenskej advokátskej komory sa koncom septembra stal JUDr. Martin Puchalla, PhD., s ktorým sme sa rozprávali o aktuálnych témach zo sveta advokácie a justície.