#rozhodnutie

Právo

Zákaz hnutia LGBTI v Rusku

Na návrh ruského Ministerstva spravodlivosti sa 30. novembra 2023 realizovalo neverejné zasadnutie, na ktorom Najvyšší súd Ruskej federácie rozhodoval o uznaní “medzinárodného verejného LGBTI hnutia” za extrémistické a zakázal jeho činnosť v krajine.

Právo

Trestnoprávna zodpovednosť za právny názor

Vyvodzovaním trestnoprávnej zodpovednosti úradníkov za právny názor a vydávanie rozhodnutí pri výkone svojich funkcií sa zaoberal Ústavný súd ČR vo svojom aktuálnom náleze.

Právo

Požiadavky na odôvodnenie rozhodnutia Najvyššieho súdu

Témou dnešného článku je názor Ústavného súdu Českej republiky vyjadrený v náleze so sp. zn.: II. ÚS 1852/19, v ktorom sa zaoberal požiadavkami na odôvodnenie, ako aj samotným odôvodnením rozhodnutia Najvyššieho súdu Českej republiky.

Právo

Najnovšie verdikty Ústavného súdu SR

Včera, dňa 29. apríla, zasadalo plénum Ústavného súdu SR. Na tomto nevrejnom zasadnutí súd vydal viacero rozhodnutí, prehľad ktorých prinášame v článku nižšie. 

Európske právo

Povinnosť štátu zabezpečiť lokalizáciu osôb volajúcich na linku 112

Linka 112 predstavuje jednotné európske číslo tiesňového volania. Podľa európskych predpisov sa za účelom zvýšenia ochrany volajúcich a zefektívnenia fungovania tejto linky zaviedla povinnosť členských štátov, zabezpečiť možnosť určenia polohy volajúceho. V rozsudku z 5. septembra sa touto povinnosťou a jej rozsahom zaoberal Súdny dvor EU.

Európske právo

Rozhodnutie ESĽP v prospech Slovenskej republiky v prípade Jarkovský proti Slovenskej republike

Európsky súd pre ľudské práva dňa 25. júla 2019 zverejnil svoje rozhodnutie z 2. júla 2019, ktorým v prípade Jarkovský proti Slovenskej republike rozhodol v prospech Slovenskej republiky.

Právo

Súdny dvor rozhodol o obmedzení slobody šírenia informácií

Sloboda šírenia informácií, ako jeden zo základných pilierov demokracie, je dlhodobo predmetom ochrany Európskych orgánov, medziiným aj Európskeho súdneho dvora. K slobode informácií nepochybne patrí aj slobodné televízne vysielanie. Čo však, ak členský štát takéto vysielanie a s ním aj slobodu šírenia informácií obmedzí? Možno súhlas Súdneho dvora s takýmto obmedzením chápať ako odklon európskej judikatúry od práva na slobodu informácií? Čítajte a dozviete sa viac.

Právo

Zbierka stanovísk Najvyššieho súdu Slovenskej republiky 3/2019

Po krátkej dobe Vám opäť prinášame Zbierku stanovísk vydanú Najvyšším súdom Slovenskej republiky. Právne vety nájdete v prehľadnom zozname v článku nižšie a pre celé rozhodnutia klikajte tu.