# rozhodcovský súd
Zaujímate sa o obchodnú arbitráž? Príďte diskutovať o témach rozhodcovského konania na deň otvorených dverí Rozhodcovského súdu SAK.
Najvyšší súd Českej republiky sa tento krát zaoberal posúdením, či vydanie rozhodcovského nálezu rozhodcom, ktorý nemal právomoc ho vydať, predstavuje prekážku veci už rozhodnutej (res iudicata).
Zaujímate sa o obchodnú arbitráž? Prečítajte si rozhovor s predsedom Rozhodcovského súdu Slovenskej advokátskej komory JUDr. Karolom Šiškom. V rozhovore sa dočítate, či môže tento rozhodcovský súd rozhodovať iba obchodné spory, aké účinky majú jeho rozhodnutia a kto môže byť ustanovený za rozhodcu rozhodcovského súdu.
Ministerstvo spravodlivosti pripravilo novelu zákona o rozhodcovskom konaní.
Dnešným článkom sa autor venuje právnej analýze vybraných procesných inštitútov zákona o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní a ich komparáciu s príslušnými ustanoveniami Civilného sporového poriadku. Cieľom tejto analýzy a samotného článku bolo dospieť k záveru a zodpovedaniu otázky, či tento zákon a spotrebiteľský rozhodcovský súd poskytuje alebo neposkytuje rovnaké procesné práva a povinnosti spotrebiteľom a dodávateľom z hľadiska procesnej rovnosti strán.
Známy prípad Achmea prechádza do novej fázy. Konanie pred Súdnym dvorom Európskej únie nadobudlo vyjadrenie v podobe stanoviska Generálneho advokáta, ktorý navrhuje, ako by mal prípad Súdny dvor posúdiť.
V obchodných vzťahoch býva bežné, že si strany ako autoritu oprávnenú rozhodovať spory z ich právneho vzťahu zvolia namiesto príslušného súdu arbitráž – teda jedného rozhodcu alebo rozhodcovský súd. Podnikatelia preferujú arbitráž pre rýchlejší a menej formálny postup v konaní, prípadne aj pre nedôveru v štátne súdy.