#rodina

Právo

Zásah do rodinného života nečinnosťou súdu

Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodol v prospech sťažovateľa, ktorý namietal porušenie práva na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života – od detí bol izolovaný 13 rokov.

Rozhovory

Rozhovor: Porušovanie práv biologickej rodiny

V spoločnosti rezonuje dlhoročný prípad slovensko-nórskeho páru, ktorému bolo nórskymi orgánmi sociálnej starostlivosti odobrané len niekoľkomesačné dieťa. Na otázky týkajúce sa nielen tohto prípadu sme sa pýtali advokátky JUDr. Marici Pirošíkovej.

Právo

Mediačné postupy pri riešení medzinárodných únosov detí rodičmi

Postupy v oblasti mediácie pri medzinárodných únosoch detí ich rodičmi odporúča príručka osvedčených postupov podľa Haagskeho dohovoru s cieľom dospieť k dohodnutým riešeniam medzinárodných rodinných sporov týkajúcich sa detí. Prečítajte si viac o obsahu tejto príručky.

Rozhovory

Rozhodnutie a zodpovednosť za maloleté dieťa patrí rodičom

Témou dnešného rozhovoru je aplikácia špeciálneho prístupu v rodinnoprávnej agende slovenskými súdmi, ktorého hlavnou úlohou je naučiť rodičov zodpovednosti za rozhodnutia týkajúce sa ich detí aj v takých životných situáciách, ako je rozchod, resp. rozvod rodičov. Prečítajte si, aké sú doterajšie výsledky tohto projektu a či sa mu darí eliminovať negatívny dopad na deti v náročných rodinných situáciách.

Právo

Civilný mimosporový poriadok čaká ďalšia novelizácia

Ministerstvo spravodlivosti SR predložilo predbežnú informáciu o príprave právneho predpisu, ktorým sa má meniť a dopĺňať Civilný mimosporový poriadok. V článku sa dočítate, ktorých oblastí sa zamýšľané zmeny majú týkať.

Právo

Možnosť zapretia otcovstva po asistovanej reprodukcií

V dnešnom článku sa venujeme rozhodnutiu súdu, ktoré reaguje na otázku, či je možné zaprieť otcovstvo v prípade zákroku asistovanej reprodukcie. Prípad nezosobášeného páru, ktorý sa po narodení dieťaťa súdil o možnosť otcovstvo zaprieť, odhalil dieru v slovenskej právnej úprave, konkrétne zákona o rodine. Ako by sa malo na takéto situácie prihliadať?

Lawstyle

Odborníčka na rodinné právo: niekedy mám pocit, že na území SR platí niekoľko rozdielnych zákonov o rodine

Dnes nám poskytla rozhovor odborníčka na rodinné a občianske právo, advokátka a vyučujúca, doc. JUDr. Lila Bronislava Pavelková, PhD. Pýtali sme sa napríklad, či zvykne mať po rokoch praxe stres z pojednávania, či je oblasť rodinného práva skutočne tak emočným prostredím a prezradila nám aj, na akej právnej výzve aktuálne pracuje.

Právo

Striedavá starostlivosť počas korona krízy

Svetová pandémia zasiahla všetky oblasti života – od pracovnoprávnych vzťahov po zmluvné a aj rodinné. Vychádzať z domu sa má len v nevyhnutných prípadoch, pričom sa majú dodržiavať opatrenia regulujúce obvyklý spôsob života. Čo však s dieťaťom, ktoré máte s druhým rodičom v striedavej starostlivosti? Odpoveď nájdete v dnešnom článku, v ktorom sme o vyjadrenie požiadali aj odborníčku na rodinné právo.