# rodina
Cestovanie do zahraničia s deťmi je počas dovolenkovej sezóny aktuálna téma. Aké cestovné doklady potrebuje Vaše dieťa a je nevyhnutný súhlas oboch rodičov s vycestovaním? Odpovede na tieto a ďalšie otázky sa dočítate priamo v článku.
Ústavný súd ČR sa tentokrát zaoberal prípadom, v ktorom sa matka s maloletým synom presťahovali o viac ako 450 km ďaleko od pôvodného bydliska rodiny, bez súhlasu otca.
Podľa všeobecných súdov bolo v záujme maloletého zveriť ho do výlučnej starostlivosti matky z dôvodu nízkeho veku a citovej naviazanosti primárne na matku. Bol takýto postup správny? Prečítajte si viac o rozhodnutí Ústavného súdu ČR.
Najvyšší súd Českej republiky sa v rozsudku, ktorý je témou tohto článku, zaoberal výkladom pojmu obydlie manželov, akú ochranu mu zákon priznáva a či pozemok s domom tvoria jeden funkčný celok.
Ako postupovať, aby rodič, ktorý po rozvode manželstva alebo ukončení vzťahu v zahraničí, legálne premiestnil maloleté dieťa do inej krajiny tak, aby sa nedopustil tzv. medzinárodného rodičovského únosu maloletého dieťaťa?
Na aké dávky štátnej sociálnej podpory majú nárok rodiny s deťmi? Aby ste mali lepší prehľad, pripravili sme pre vás zhrnutie všetkých dávok, na ktoré máte ako rodičia nárok. Prečítajte si viac.
Ústavný súd Českej republiky sa tento krát zaoberal ústavnou sťažnosťou, v ktorej sťažovateľ namietal porušenie svojho práva na slobodnú voľbu povolania a jeho rodičovských práv. Všeobecné súdy totiž nevyhoveli jeho návrhu na zverenie maloletého dieťaťa do striedavej starostlivosti, a to z dôvodu, že ako príslušník policajného zboru pracoval na zmeny.
Pri stúpajúcom počte párov, ktoré majú problém s prirodzeným počatím dieťaťa, nie je možné prehliadať dopyt po surogačnom (náhradnom) materstve ako forme asistovanej reprodukcie. Slovenská legislatíva však tento inštitút nepozná.
Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodol v prospech sťažovateľa, ktorý namietal porušenie práva na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života – od detí bol izolovaný 13 rokov.
V spoločnosti rezonuje dlhoročný prípad slovensko-nórskeho páru, ktorému bolo nórskymi orgánmi sociálnej starostlivosti odobrané len niekoľkomesačné dieťa. Na otázky týkajúce sa nielen tohto prípadu sme sa pýtali advokátky JUDr. Marici Pirošíkovej.