# reforma
Po tom, ako Poľsko 20. decembra 2019 prijalo zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú vnútroštátne právne predpisy o organizácii všeobecných súdov, správnych súdov a Najvyššieho súdu, podala Európska komisia žalobu o nesplnenie povinnosti, v ktorej navrhovala, aby Súdny dvor vyhlásil, že režim zavedený touto novelou porušuje viaceré ustanovenia práva Únie.
Po dlhej ceste a viacerých odlišných predložených návrhoch je reforma súdnej mapy na svete napriek veľkej kritike, ktorá smerovala voči jej zneniu aj procesu prípravy. Pozrime sa, ako sa reforma dotkne justičných štruktúr od 01. júna 2023.
Veľká reforma justície sa nateraz nekoná. Zo súdnej mapy posunuli poslanci do druhého čítania iba návrh o okresných súdoch, zvyšné tri predložené návrhy zákonov nenašli v parlamente dostatočnú podporu.
Na spoločnom stretnutí najvyšších predstaviteľov justičných inštitúcií na pôde Slovenskej advokátskej komory sa diskutovalo aj o téme poslaneckého návrhu zmeniť živnostenský zákon a zaviesť nový druh živnosti na poskytovanie právnych služieb. Viac o záveroch okrúhleho stola si môžete prečítať nižšie.
V decembri vláda SR schválila novú súdnu mapu, ktorá je už tretím návrhom veľkej reformy justície. O procese tejto reformy a zmenách, ktoré by mala súdna mapa priniesť, sme sa rozprávali s podpredsedníčkou Najvyššieho súdu SR JUDr. Andreou Moravčíkovou, PhD.
Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR vo svojej najnovšej analýze posudzuje vplyvy novely Exekučného poriadku, ktorá je v praxi od roku 2017 a ktorá zásadne zreformovala exekučné konanie. Vznikol vtedy napríklad jeden exekučný súd v Banskej Bystrici, rovnako bol zavedený náhodný výber exekútorov. Ministerskí analytici za štvorročné obdobie od účinnosti zákona preverovali, či sa konania naozaj zefektívnili, aký vplyv mali zmeny na exekútorské úrady, či na náklady účastníkov konania.
Zmena zloženia Ústavného súdu a Súdnej rady, previerky majetkových pomerov sudcov, zriadenie Najvyššieho správneho súdu a aj novela Ústavy SR – to všetko zavádza reforma justície, ktorú 9. decembra 2020 schválili poslanci NR SR spoločne s viacerými pozmeňujúcimi návrhmi.
EU legal shot je tu pre vás dnes opäť so zaujímavými novinkami ohľadom činnosti Európskej komisie. Tá totiž začína bojovať proti nelegálnej práci, spúšťa hĺbkové vyšetrovania ohľadom známej leteckej spoločnosti a chce spustiť prístupové rokovania dvoch krajín do EÚ. Čítajte a dozviete sa viac!
Sudcovia na Slovensku sa už tretí raz zapojili do európskeho prieskumu nezávislosti. Ten už od roku 2015 organizuje Európska sieť súdnych rád. Tretí ročník prieskumu je pre Slovensko o to významnejší, že sa môže pochváliť výrazne vyššou účasťou sudcov oproti minulým prieskumom. Výhodou silnej účasti je aj fakt, že dáta, ktoré z prieskumu vzišli, sú reprezentatívne a Súdna rada SR s nimi vie do budúcna pracovať.
Na rekodifikácii civilného práva procesného pracoval tím vybraných odborníkov Slovenskej i Českej republiky už dlhšiu dobu. Prvýkrát v našej histórii bude matéria občianskeho práva procesného rozdelená do troch kódexov, ktoré by mali vyriešiť aktuálnu problematickú úpravu spočívajúcu najmä v nekomplexnosti.