# prokuratúra
Súčasná vládna moc pripravila návrh novely Trestného zákona, ktorá zahŕňa rozsiahle zmeny trestnej politiky Slovenskej republiky. Zrejme najvýraznejšia zmena je rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Napriek vlne nevôle, ktorá sa dvihla naprieč obyvateľmi, nejde o jedinú zásadnú zmenu v tomto zákone. Okrem tohto výrazného zásahu do hierarchického usporiadania prokuratúry prináša aj mnoho úprav, ktoré boli požadované odbornou aj laickou verejnosťou. Zoznam najzásadnejších zmien prinášame v nasledujúcom prehľade.
Úrad špeciálnej prokuratúry podľa aktuálneho vládneho návrhu zákona v prípade schválenia v parlamente zanikne, a prokurátori pôsobiaci v tomto úrade prejdú do pôsobnosti Generálnej prokuratúry.
V neďalekej minulosti rezonovala verejnosťou kauza únosu občana Vietnamu cez hranice Slovenskej republiky. Orgány činné v trestnom konaní stále vedú samostatné trestné konanie v tejto kauze a konanie v tejto kauze začala pred pár dňami aj Národná kriminálna agentúra, a to pre podozrenie z trestného činu korupcie.
Už zajtra sa na pôde Univerzity Komenského v Bratislave uskutoční odborná diskusia zameraná na zlepšenie dodržiavania zákonnosti v prípravnom konaní a na jeho efektívnejší priebeh.
Vyhlásenie prokurátorov k pretrvávajúcim neadekvátnym útokom nielen priamo na osobu generálneho prokurátora Slovenskej republiky, ale cez jeho osobu aj na prácu celého rezortu prokuratúry podporilo viac ako 600 prokurátorov z celkového počtu 942 prokurátorov Slovenskej republiky.
V dňoch 1. a 2. februára prebiehalo verejné vypočúvanie kandidátov na špeciálneho prokurátora. V dnešnom článku Vám bližšie predstavíme kandidátov, priebeh vypočúvania pred ústavnoprávnym výborom a samotnú funkciu špeciálneho prokurátora.
Vo štvrtok 19. novembra 2020 začalo verejné vypočúvanie kandidátov na generálneho prokurátora, ktoré prebiehalo až do pondelka 23. novembra 2020 v historických priestoroch Národnej rady SR. Vypočúvanie Ústavnoprávnym výborom prebiehalo v abecednom poradí, pričom niektorí kandidáti boli vypočúvaní aj 6 hodín. Po prednesení vlastného návrhu koncepcie fungovania prokuratúry boli kandidátom kladené otázky, na ktoré museli promptne reagovať.
Aj tento piatok pokračujeme v našom seriáli Právnické profesie. Dnes máme pre Vás pripravený prehľad výkonu povolania prokurátora a sudcu. Informácie sme získali z prvej ruky, od prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, Jána Šantu, sudcu Ústavného súdu SR, Roberta Šorla a odpovede nám poskytol aj sudca Medzinárodného súdneho dvoru v Haagu, Peter Tomka.
Núdzový stav je v platnosti od 1. októbra 2020 s dobou trvania 45 dní. Okrem 30 opozičných poslancov sa s návrhom o posúdenie ústavnosti vyhláseného núdzového stavu obrátila na Ústavný súd SR aj Generálna prokuratúra SR.
Dňa 29. septembra 2020 prebehla prezentácia uchádzačov o funkciu generálneho prokurátora, z ktorých jedného vybrala Rada prokurátorov SR ako kandidáta na generálneho prokurátora SR. Rada dňa 18. septembra uzavrela zoznam prokurátorov, ktorí sa zúčastnia neverejného prezentovanie kandidátov o funkciu generálneho prokurátora.