#Príspevok

Príspevok v právnom kontexte označuje finančné plnenie v rámci systému sociálneho zabezpečenia, ktoré občania odvádzajú do poisťovní alebo dostávajú ako sociálne dávky, pričom jeho výška a podmienky sú zákonné upravené. Sledujeme systém sociálnych príspevkov, ich druhy a mechanizmy ich vyplácania a vyberania.

Prinášame informácie o výške odvodov do poisťovní, analýzy systému sociálnych dávok a hodnotenia udržateľnosti sociálneho zabezpečenia. Naši redaktori vysvetľujú postupy pri žiadaní o príspevky a riešení sporov s poisťovňami.

Informujeme tiež o reformách sociálneho zabezpečenia, európskych koordinačných systémoch a budúcich výzvach pre systém sociálnych príspevkov. Vďaka našim článkom získate ucelený obraz o systéme sociálnych príspevkov na Slovensku.

Antibyrokracia po slovensky – Štátny príspevok pri narodení dieťaťa Komentáre

Antibyrokracia po slovensky – Štátny príspevok pri narodení dieťaťa

Z rôznych médií je stále viac počuť o tom ako Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu prijíma rôzne opatrenia v orgánoch verejnej správy s cieľom čo najviac odbremeniť občanov Slovenskej republiky od požadovania rôznych dokumentov vydávaných a vedených  štátnymi alebo samosprávnymi orgánmi (s preneseným výkonom štátnej správy) zo strany iných štátnych alebo samosprávnych orgánov.

Právo

Obecní policajti budú dostávať príspevok za prácu po odslúžení 25 rokov

Bývalí obecní policajti budú dostávať príspevok za svoju prácu. Poslanci v pondelok 28. októbra 2019  odsúhlasili pozmeňujúci poslanecký návrh  predložený k novele zákona o cestnej premávke. Nárok na príspevok budú mať bývalí mestskí policajti, ktorí majú aspoň 56 rokov a v obecnej polícii odpracovali najmenej 25 rokov.

Právo

Má rodič - cudzinec právo na štátne dávky pre dieťa?

Zvyčajne sú sociálne príspevky viazané na občianstvo alebo trvalý pobyt. Čo ak nie je splnená ani jedna z týchto podmienok?

Životné minimum Právo

Životné minimum

V podmienkach trhovej ekonomiky, vysokej nezamestnanosti a stúpajúcich nákladov vznikajú rôzne rizikové situácie ohrozujúce predovšetkým sociálne slabšie subjekty a ich právo na ľudsky dôstojnú existenciu. Aby sa jednotlivec neocitol na hranici chudoby a následného vylúčenia zo spoločnosti, je potrebné neustále sledovať najohrozenejšie skupiny obyvateľstva, vyhľadávať a eliminovať príčiny vyvolávajúce tento nepriaznivý stav a vytvárať podmienky pre dosiahnutie aspoň minimálneho životného štandardu. Nevyhnutným nástrojom ochrany jednotlivca pred hmotnou a sociálnou núdzou sa stáva určenie spoločensky uznanej hranice množstva existenčných prostriedkov a služieb nevyhnutných na uspokojovanie základných ľudských potrieb aspoň na minimálnej úrovni, teda určenie životného minima.