# priestupok
Jazda pod vplyvom alkoholu je v Slovenskej republike dlhodobý problém. Každoročné štatistiky policajného zboru dokazujú, že ľudia nemajú problém ohrozovať takouto jazdou život a zdravie nie len seba, ale aj svojho okolia. Takéto konanie môže mať pritom nielen znaky priestupku, ale pri závažnejšom spôsobe konania aj trestného činu. Stále však platí, že ak je vodič pristihnutý pri jazde pod vplyvom, bude mu odobratý vodičský preukaz. Za akých okolností mu však bude vrátený?
Je v rozpore so zákonom o cestnej premávke, ak vodič zastaví v parkovacej zóne napr. z dôvodu vyloženia alebo naloženia nákladu, avšak bez zaplatenia úhrady parkovného? Prečítajte si praktickú radu z praxe priamo od advokáta.
Osobná prehliadka sa vykonáva sa za účelom hľadania, získania a zabezpečenia predmetov, ktoré môžu súvisieť s trestným činom. Ide o zásah do osobnej slobody jednotlivca, ktorá však v určitých prípadoch môže byť obmedzená. Tento článok sa zaoberá aspektmi a pravidlami, ktoré sú spojené s osobnou prehliadkou a ktoré majú za cieľ zabezpečiť spravodlivý a riadny priebeh tohto procesu.
Všetky nové autá v EÚ musia byť od roku 2018 povinne vybavené tlačidlom eCall, ktoré zabezpečuje automatické bezplatné volanie na tiesňovú linku 112 v prípade vážnej dopravnej nehody. Aktivovať tlačidlo je možné aj manuálne. Aj vy ste už počuli, že za zneužitie tohto tlačidla môžete dostať nemalú pokutu? Poďme sa teda na to spolu pozrieť podrobne.
Miera nehodovosti vodičov na slovenských cestách má vo veľkej miere spoločného menovateľa, ktorým je požitie alkoholu u vodiča.
Prelomenie bankového tajomstva, oprávnenie vstúpiť do bytu s týraným zvieraťom a rozšírenie použitia donucovacích prostriedkov – aj tieto by mali byť novými oprávneniami policajtov vyplývajúc z novely zákona o Policajnom zbore, ktorá sa aktuálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Dňa 21.07.2020 nadobudol účinnosť zákon č. 198/2020 Z. z., ktorým sa okrem iného mení aj zákon č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov. Novela bola zameraná na lehotu, v ktorej je možné uložiť pokutu prevádzkovateľovi vozidla za porušenie povinnosti „zabezpečiť, aby pri užívaní vymedzených úsekov ciest vozidlom alebo jazdnou súpravou bola splnená povinnosť úhrady diaľničnej známky“, teda za užívanie diaľnic bez diaľničnej známky.
S účinnosťou od 01.12.2019 sa zákonom č. 393/2019 Z. z. posilnili právomoci mestskej polície, najmä v oblasti dopravy. Zmenou prešlo nielen oprávnenie mestského policajta na zastavenie vozidla, ale tiež okruh priestupkov, ktoré je mestský policajt oprávnený prejednať v blokovom konaní.
Nepatrné prekročenie rýchlosti, zastavenie alebo státie v rozpore so zákonom, či nezapnuté svetlá za bieleho dňa – uvedené povinnosti porušil zrejme už každý vodič. Pre ich nízku závažnosť sú aj niektorí policajti zhovievavejší a za ich porušenie uložia priestupcovi pokutu v minimálnej výške, spravidla 10 až 20 EUR. Jedná sa ale naozaj o priestupok?
V Chorvátsku sa za všetky porušenia predpisov v cestnej premávke aplikuje objektívna zodpovednosť vodiča vozidla.