#právo

Pracovný čas v dobe pracovnej pohotovosti
Ako možno definovať rozsah pracovného času v súvislosti s dobou pracovnej pohotovosti vo forme nepretržitej dostupnosti? Aj touto otázkou sa zaoberal Súdny dvor Európskej únie.

Nahradenie súhlasu rodiča s nepovinným očkovaním
V spore rodičov, ktorí sa nevedeli dohodnúť ohľadom nepovinného očkovania maloletých detí proti bakteriálnej meningitíde, súd rozhodol tak, že nahradil súhlas matky, ktorá bola proti uvedenému očkovaniu. Znamená to, že očkovanie dieťaťa bude vykonané?

Nový zákon o registri trestov
V legislatívnom procese sa aktuálne nachádza návrh nového zákona o registri trestov, ktorý okrem výpisu a odpisu z registra trestov zavádza aj ďalšie výstupy. Cieľom nového zákona je minimalizovať počet subjektov, ktoré v súčasnosti vyžadujú na preukázanie bezúhonnosti údaje z odpisu registra trestov a oboznamujú sa s nimi. Návrh zákona tak vznikol aj v nadväznosti na nález Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorý poukazuje na nedôvodnosť široko nastaveného rozsahu preukazovania miery bezúhonnosti.

Posudzovanie ospravedlniteľnosti dôvodu zmeškania pojednávania
Z ustanovenia § 278 Civilného sporového poriadku vyplýva, že na pojednávaní súd rozhodne o žalobe na návrh žalovaného rozsudkom pre zmeškanie, ktorým žalobu zamietne, ak žalobca neospravedlnil svoju neprítomnosť včas a vážnymi okolnosťami. V nasledujúcom prípade súdy nižších inštancií nepovažovali ako ospravedlniteľný dôvod neúčasti na pojednávaní hospitalizáciu jedného z konateľov spoločnosti, nakoľko druhému konateľovi nič nebránilo svoju neúčasť včas ospravedlniť. Prečítajte si, ako o uvedenom prípade rozhodol Najvyšší súd SR.

Disciplinárna zodpovednosť právnických profesií
Poslanci v parlamente 92 hlasmi definitívne schválili vládny návrh zákona o disciplinárnom poriadku Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, ktorý predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Cieľom návrhu zákona je upraviť a zjednotiť procesnú úpravu disciplinárneho konania vo veciach sudcov, prokurátorov, notárov a súdnych exekútorov pred Najvyšším správnym súdom. Zároveň príde k odstráneniu súčasného neefektívneho, v mnohých prípadoch až nefunkčného stavu disciplinárnych konaní.

Neplatnosť konkurenčnej doložky člena predstavenstva
Najvyšší súd Českej republiky sa v jednom zo svojich rozsudkov zaoberal tým, či je dojednanie konkurenčnej doložky obsiahnutej v zmluve o výkone funkcie člena predstavenstva platné.

Súd porušil právo sudkyne na osobnú slobodu
Ústavný súd SR rozhodol, že v prípade Moniky Jankovskej bolo porušené jej právo na osobnú slobodu. Dôvody kolúznej väzby neboli totiž podľa Ústavného súdu SR postavené na konkrétnych a zrozumiteľných argumentoch. Prečítajte si viac v dnešnom článku.

Opodstatnenosť výchovného opatrenia
Súd, ktorý rozviedol manželstvo účastníkov konania, okrem iného uložil aj výchovné opatrenie maloletým deťom – podrobiť sa psychologickému poradenstvu zameranému na obnovenie vzťahu detí k matke. Podľa názoru odvolacieho súdu bol záver súdu o uložení výchovného opatrenia predčasný. Prečítajte si, kedy je vhodné aplikovať výchovné opatrenie a či boli v danom prípade splnené podmienky na jeho uloženie.