#právo

Zdravotný odvod z dividend - dá sa tomu vyhnúť?
V roku 2011 boli zavedené Radičovej vládou tzv. zdravotné odvody z dividend, ktoré Ficová vláda v roku 2012 zvýšila. Aj keď sa táto platba formálne nazýva zdravotný odvod, je to obyčajná daň z dividend, ktorou sa zaviedlo ekonomické dvojité zdanenia. Zisk je zdanený nielen na úrovni spoločnosti 22% sadzbou, ale pri vyplácaní spoločníkom – fyzickým osobám aj 14% zdravotným odvodom. Podnikateľ tak musí za určitých okolností zo svojho zisku zaplatiť aj jednu tretinu. Dá sa týmto zdravotným odvodom z dividend vyhnúť?

Čo je čo III: Príčiny a prevencia počítačového pirátstva a počítačovej kriminality na Slovensku
Počítačové pirátstvo a počítačová kriminalita patria k populárnym a frekventovaným témam v slovenských domácnostiach aj v slovenských médiách. O počítačovom pirátstve a počítačovej kriminalite tak počul asi každý z nás, niektorí s nimi majú aj osobnú skúsenosť. Mnoho mladých ľudí profituje z počítačového pirátstva (ilegálne stiahnutej hudby a filmov), ale niektorí sa stali aj jej obeťou. O čo konkrétne išlo a ako tomu predchádzať sa dozvieme ďalej v článku. Môžeme si tiež položiť otázku o príčinách počítačového pirátstva a počítačovej kriminality a budeme sa zaoberať aj otázkami prevencie.

Príbehy slovenských podnikateľov: Predajca obuvi MIXER požiadal o ochranu pred veriteľmi
So slovom „mixér“ si na Slovensku spájame viacúčelový elektrospotrebič ako súčasť kuchynského vybavenia. V podnikateľskom svete je však sieť obchodov s obuvou MIXER známa ako stredne veľký podnik slovenskej proveniencie. Samotný názov odkazuje na širokospektrálnu ponuku obuvi a na špecifický segment trhu označovaný ako „Zmiešaný tovar“ v rámci obuvi (angl. Mixed Shoes).

30 rokov trvajúce najstaršie súdne konanie ukončené na Ústavnom súde SR
Ústavný súd Slovenskej republiky vydal dňa 28. februára 2014 tlačovú informáciu, kde konštatoval za rok 2013 extrémne zbytočné prieťahy okresných a krajských súdov v 34 nálezoch. Sťažovateľom priznal 214.900 EUR a dĺžka najstaršieho sporového konania, ktoré zaevidoval Ústavný súd Slovenskej republiky je 30 rokov.

Vláda schválila návrh nového zákona o verejných zbierkach
Návrh nového zákona o verejných zbierkach vypracovalo Ministerstvo vnútra SR a vychádza predovšetkým z analýz, praktických skúseností, podnetov mimovládnych neziskových organizácií, ako aj zo skúseností niektorých štátov Európskej únie, v ktorých existuje povoľovací systém verejnej zbierky štátom. Aký je hlavný cieľ novej právnej úpravy a kedy nadobudne zákon účinnosť?

Nález Ústavného súdu SR vo veci porušenie práv maloletých (II. ÚS 97/2013)
Ústavný súd Slovenskej republiky sa prirodzene hlási k ochrane práv detí. Za rok 2013 konštatoval porušenie práv maloletých detí v 5 nálezoch. Pozrime sa bližšie na jeden z nich.

Čo je čo II: Počítačové pirátstvo na Slovensku a jeho príčiny
Počítačové pirátstvo a počítačová kriminalita patria k jedným z najfrekventovanejších tém v slovenských médiách. Zanechajme však určitú povrchnosť mienkotvorných médií a pozrime sa, o čo v skutočnosti ide. V článku sa dozviete viac o formách a druhoch počítačového pirátstva a počítačovej kriminality nielen na Slovensku. Poďme sa spolu s nami pozrieť, kto je kto a čo je čo v rámci slovenského kybernetického undergroundu.

Kupovanie hlasov, marenie priebehu a prípravy prezidentských volieb
Ministerstvo vnútra SR informovalo o skutočnosti, že polícia je na aktuálne voľby prezidenta Slovenskej republiky pripravená. Prijali opatrenia na zabezpečenie nerušenej prípravy, ale aj samotného priebehu voľby prezidenta. Zvýšený počet policajných hliadok bude venovať svoju pozornosť volebným miestnostiam, sídlam okrskových a obvodných volebných komisií, sídlu Ústrednej volebnej komisie a taktiež aj iným miestam, kde môže prísť k porušeniu zákona napríklad vo forme spáchania trestného činu volebnej korupcie alebo trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda. O aké konanie a následné sankcie ide v prípade naplnenia znakov skutkových podstát spomínaných trestných činov?