#právo

Work-life balance v Európskej únii (časť II.)
V posledných rokoch sa v mnohých krajinách začali presadzovať rôzne spôsoby organizácie práce a pracovného času. Kratšia celková dĺžka pracovného času sa uplatňuje vo viacerých členských štátoch EÚ. V rámci európskeho priestoru sú známe viaceré systémy organizácie práce a pracovného času. V článku vám bližšie predstavíme compressed working hours, v-time working a pod.

Vzťah zmluvnej pokuty a náhrady škody
Vzťah zmluvnej pokuty a náhrady škody upravuje Občiansky zákonník. Daná úprava má dispozitívny charakter. To dáva veľký priestor pre zmluvné strany, aby svojou dohodou modifikovali tento vzťah do roviny vyhovujúcej pre ich potreby. Prečítajte si do akej podoby môžete formulovať vašu dohodu o zmluvnej pokute.

Work-life balance v Európskej únii (časť I.)
Ústrednou témou pracovnej legislatívy európskych štátov je už od 80-tych rokov minulého storočia problematika pracovného času. V posledných rokoch sa v mnohých krajinách začali presadzovať rôzne spôsoby organizácie práce a pracovného času. Počuli ste už o zero-hours contract či o on-call work?

Stratégia flexicurity v pracovnom práve
V rámci globalizácie môže aj pracovné právo urýchľovať ako aj spomaľovať ekonomický rozvoj. Samotný vývoj pracovného práva v európskom kontexte reflektuje snahu orgánov EÚ o zvýšenie flexibility pracovnoprávnych vzťahov. Viete čo je stratégia flexicurity?

Sociálna poisťovňa a zmeny vyplácania dávok 2015
Od nového roku nás čakajú menšie zmeny aj pri vyplácaní dávok Sociálnou poisťovňou. Prečítajte si čo a ako bude platiť v novom roku.

Navrhované zmeny Exekučného poriadku a ďalších predpisov
V poslednom mesiaci roku 2014 bol NR SR predložený poslanecký návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení Exekučný poriadok, a ktorým sa mení zákon o dobrovoľných dražbách. Za predpokladu, že poslanecký návrh bude v legislatívnom procese napokon schválený, jeho účinnosť sa navrhuje od 1. mája 2015.

Právo neodkladne kontaktovať advokáta pri inšpekcii Protimonopolným úradom
Advokátska komora vyzýva aj prostredníctvom listu Protimonopolný úrad na dodržiavanie zákona, konkrétne na dodržiavanie práva na právnu pomoc pri výkone tzv. inšpekcií úradu podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže.

Oprávnená držba osoby vedenej v katastri nehnuteľností ako vlastník držanej veci (stanovisko Najvyššieho súdu SR)
Koncom novembra 2014 bola na internetovej stránke Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zverejnená zbierka stanovísk a rozhodnutí Najvyššieho súdu Slovenskej republiky v občianskoprávnych veciach. V tomto článku sa budeme venovať analýze jedného vybraného stanoviska týkajúceho sa oprávnenej držby osoby, ktorá je v katastri nehnuteľností vedená ako vlastník držanej veci.