#právo

Právnická osoba ako blízka osoba
V Obchodnom a Občianskom zákonníku sú upravené právne vzťahy, v ktorých nadobúda právny význam skutočnosť, či sú ich účastníci blízke osoby. Je možné tieto ustanovenia aplikovať aj vo vzťahu medzi právnickými osobami alebo medzi fyzickou osobou a právnickou osobou?

Ombudsman: Kancelária
Kancelária verejného ochrancu práv, zriadená zákonom č. 564/2001 Z. z. o verejnom ochrancovi práv, plní úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti verejného ochrancu práv. Je právnickou osobou so sídlom[1] v Bratislave.

Prokúra – druh a rozsah
Prokúra predstavuje špeciálny druh zastúpenia podnikateľa na všetky právne úkony, ku ktorým dochádza pri prevádzke podniku, aj keď sa na ne inak vyžaduje osobitné plnomocenstvo. Ide o najširšie splnomocnenie podnikateľa, ktorého jediný limit vyplýva priamo zo zákona.

Advokátske tajomstvo: dáta v cloude a trestné konanie
V Českej republike sa Mestský súd v Prahe zaoberal otázkou využitia cloudovej služby pri výkone advokácie, následnou otázkou mlčanlivosti (advokátskeho tajomstva) a samotným zaisťovaním súborov z cloudovej služby v rámci trestného konania. Prevažuje účel trestného konania nad účelom povinnej mlčanlivosti advokáta?

Bilancovanie roku fungovania nového osobného bankrotu
Pred pár dňami (1.marca 2018) to bol presne rok, čo nadobudli účinnosť nové pravidlá pre osobný bankrot. Vďaka zmenám sa osobný bankrot stal oveľa dostupnejším.

Poskytovatelia osobitného finančného vzdelávania sa už musia registrovať
Súčasťou regulácie odbornej spôsobilosti finančných agentov i finančných poradcov bolo aj je osobitné finančné vzdelávanie.

Môže vás zamestnávateľ postihnúť za prechod ku konkurencii?
Má zamestnávateľ právo na vrátenie nákladov, ktoré vynaložil na vzdelávanie svojho zamestnanca? Ak áno, tak za akých podmienok? Možno uzatvoriť osobitný typ dohody, aby následne zamestnanec neodišiel ku konkurencii?

Ombudsman: Ustanovenie do funkcie a predpoklady jej výkonu
„Verejného ochrancu práv volí Národná rada Slovenskej republiky na obdobie piatich rokov z kandidátov, ktorých jej navrhne najmenej 15 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.“[1] Na zvolenie [2]ochrancu stačí jednoduchá väčšina hlasov prítomných poslancov.