#právo

Právo

Skrátenie trestu odňatia slobody podľa práva iného členského štátu – je to vôbec možné?

Možno na prvý pohľad nezmyselná úvaha, avšak aj takéto situácie prináša život. V akom prípade by bolo možné premýšľať nad skrátením trestu odňatia slobody podľa práva iného členského štátu?

Právo

Súd má povinnosť obvinenému cudzincovi zabezpečiť riadne tlmočenie trestného rozkazu, ako aj poučenia o možnosti podať opravný prostriedok

II. senát Ústavného súdu (sudca spravodajca Jaroslav Fenyk) vyhovel ústavnej sťažnosti a rozhodol, že postupom Okresného súdu v Liberci spočívajúcom v nakladaní s trestným príkazom ako s právoplatným a vykonateľným, hoci sťažovateľke nebol doručený riadne jeho úradný preklad, boli porušené jej ústavou zaručené základné práva na súdnu ochranu podľa čl. 36 ods. 1 Charty základných práv a slobôd, na tlmočníka podľa čl. 37 ods. 4 Charty základných práv a slobôd a na obhajobu v trestnom konaní podľa čl. 40 ods. 3 Charty základných práv a slobôd. Zároveň Ústavný súd zakázal okresnému súdu v tomto zásahu pokračovať.

Právo

Všeobecná časť dôvodovej správy

V súvislosti s odchodom Veľkej Británie z EÚ, musela Slovenská republika vysporiadať svoje zákony.

Právo

Raňajky s ministrom spravodlivosti

Členovia redakcie Právnych novín prijali pozvanie Ministra spravodlivosti SR Gábora Gála na raňajky, pri ktorých sa formou neformálnej diskusie preberalo aktuálne dianie v legislatíve.

Právo

Judikát: Páchateľ násilného trestného činu v postavení poškodeného pri odškodnení

Možno sumu jednorazového finančného odškodnenia znížiť o podiel osoby, ktorá bola uznaná vinou zo spáchania predmetného násilného trestného činu? Aký je postup v prípade, ak páchateľ násilného trestného činu má súčasne postavenie poškodeného ako pozostalý manžel/ka?

Právo

Súdne štatistiky Súdneho dvora EÚ za rok 2018

Súdny dvor a Všeobecný súd dosiahli rekordnú produktivitu s počtom 1 769 skončených konaní.

Obchodné právo

Ako je možné „optimalizovať“ náklady podnikateľa pri plnení spotrebiteľských zákonov?

Spotrebiteľské právne predpisy sú podnikateľom známe pod označením zákon č.250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa, zákon č. 102/2014 Z.z. známom ako zákon o predaji na diaľku (e-shopy a pod.) a zákon č.128/2002 Z.z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa, podľa ktorého vykonáva svoje kompetencie Slovenská obchodná inšpekcia.

Právo

SK legal shot: Marec 2019 - 4. vydanie

Dnes sme tu znovu s pravidelnou dávkou informácií z oblasti nových návrhov zákonov.