#právo

Právo

GDPR: Japonsko získalo rozhodnutie o primeranosti

Komisia prijala rozhodnutie o primeranosti týkajúce sa Japonska, ktoré umožní voľný pohyb osobných údajov medzi hospodárstvom Únie a Japonska so zárukami dôkladnej ochrany.

Európske právo

Meškanie lietadla kvôli defektu. Aké máte práva na kompenzáciu?

Letecký dopravca je povinný zaplatiť cestujúcim náhradu za meškanie letu v trvaní tri hodiny alebo viac v prípade poškodenia pneumatiky lietadla skrutkou nachádzajúcou sa na vzletovej a pristávacej dráhe letiska len vtedy, ak nepoužil všetky prostriedky, ktorými disponoval, aby obmedzil meškanie letu.

Právo

Princípy a/alebo zásady?

Problematika právnych princípov je vďačným predmetom právnoteoretických pojednaní,[1] a to vraj aj kvôli súčasnej kríze zákonodarstva, ktorú možno prekonávať práve argumentáciou právnymi princípmi.[2] Špecifikom slovenského právnoteoretického diskurzu je pritom vo viacerých právnych odvetviach, resp. právovedných disciplínach, rozlišovanie alebo naopak nerozlišovanie medzi „princípmi“ a „zásadami“. Na diapazóne názorov sme buď na jednom konci svedkami presadzovania termínu „princíp“ namiesto „zásada“ (Civilný sporový poriadok), alebo na druhom rozlišovania medzi hmotnoprávnymi princípmi a procesnoprávnymi zásadami (v správnom práve).

Právo

Rozhodnutie európskeho súdneho dvora: Máte nárok na rodinné dávky na svoje deti žijúce v inom štáte aj ak ste nezamestnaný?

Európsky súdny dvor zodpovedal otázky: Môžete poberať rodinné dávky aj na deti, ktoré žijú v inom štáte ako vy? Máte nárok na rodinné dávky na deti, ak pracujete a žijete v odlišnom štáte, ako vaše deti? Máte na ne nárok, aj ak ste dlhodobo nezamestnaný? Touto obzvlášť aktuálnou problematikou sa zaoberal Európsky súdny dvor na začiatku tohto roka.

Právo

Zásady správneho trestania v súťažnom práve

Súťažné právo v slovenskom právnom poriadku patrí do odvetvia správneho práva. Pod vplyvom judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva sa však aj v našom právnom prostredí začali objavovať súdne rozhodnutia, ako aj teoretické názory, že v správnom trestaní je potrebné uplatniť rovnaké štandardy, ako je tomu v trestnom práve. Súdna prax však v tejto otázke nie je jednotná. Pokus o jej zjednotenie vykonal zákonodarca prijatím Správneho súdneho poriadku, ktorý stanovuje povinnosť správnych súdov pri prieskume rozhodnutí správnych orgánov skúmať, či správny orgán v správnom trestaní uplatnil základné zásady trestného konania a zásady ukladania trestov, ktoré bolo potrebné v danom konaní použiť. Autorka v príspevku rozoberá dve zásady, ku ktorým zaujali stanovisko slovenské súdy práve v oblasti súťažného práva, a to zásadu nullum crimen sine lege a zásadu zákazu reformatio in peius. Uvedené zásady skúma z pohľadu novej právnej úpravy v podobe Správneho súdneho poriadku, ako aj optikou povinnosti členských štátov EÚ zabezpečiť jednotnú a účinnú aplikáciu európskeho súťažného práva.

Pracovné právo

Plánujete si dovolenku? Zaplatili ste za ňu? Môže Vám ju zamestnávateľ zrušiť?

Môže Vám zamestnávateľ zrušiť vopred naplánovanú a odsúhlasenú dovolenku? Máte nárok na náhradu nákladov, ak ste za dovolenku už zaplatili napríklad zálohu, ktorá Vám prepadne?

Právo

SK legal shot: Apríl 2019 - 1. vydanie

Dnes Vám znovu, ako každý utorok, prinášame informácie o nových návrhoch zákonov v parlamente. Prijali by ste takéto zmeny?

Finančné právo

Ako ovplyvnila novela zákona o DPH § 65 eventové agentúry?

Dňom 1.1.2018 nadobudla účinnosť novela zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“), v ktorej bol upravený § 65 Osobitná úprava uplatňovania dane pre cestovné kancelárie a cestovné agentúry. Výraznú zmenu to prinieslo podnikateľským subjektom, ktoré nie sú cestovnými kanceláriami, avšak poskytujú služby cestovného ruchu, ktorými sú ubytovanie a/alebo doprava.