#právo

Právo

GDPR: Skúsenosti so zodpovednými osobami vo verejných subjektoch

Zodpovedné osoby sú jednou zo skutočných noviniek, ktoré do ochrany osobných údajov v Česku vnieslo všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov známe ako GDPR.

Obchodné právo

Možno vrátiť matrac objednaný cez internet aj po odstránení ochrannej fólie? Európsky súdny dvor pozná odpoveď

Objednávanie si tovaru cez internet  či pohodlné odskúšanie predmetného tovaru v pohodlí domova je devízou súčasnej doby. Čo však môžeme s takýmto tovarom urobiť, ako ho používať na to, aby ho bolo možné v rámci bežnej 14 dňovej lehoty vrátiť bez udania dôvodu? Možno vrátiť aj taký tovar, akým je matrac odbalený z ochranný fólie?

Právo

Facebook sprísňuje pravidlá pre politické reklamy

Facebook, v snahe o zabezpečenie spravodlivejších volieb a najmä obmedzení kupovania reklamného priestoru a ovplyvňovania voličských preferencií zo zahraničia  zavádza nové mechanizmy, ako zabezpečiť, aby ste vždy pri politickej reklame videli, že jej autor je reálna osoba, ktorá sa preukázala dokladmi totožnosti, a aj to, že to nie je umelo vytvorená zahraničná organizácia. Dôvodom pre zavedenie týchto pravidiel sú najmä blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu, ktoré by aj vďaka Facebooku mali byť na sociálnych sieťach transparentnejšie, ale aj dlhodobá snaha o zamedzenie šírenia hoaxov v súvislosti najmä s európskymi témami, ako je napríklad migrácia.

Právo

Monitorovaných osôb je oproti minulému roku o sto percent viac

Počet monitorovaných osôb stúpol v prvých mesiacoch roku 2019 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 100 percent.  

Právo

SK legal shot: Apríl 2019 - 2. vydanie

Národná rada sa v poslednom týždni uzniesla na prijatí balíka nových zákonov, my Vám z nich vyberáme tie najzaujímavejšie.

Právo

M. Hlivák: Držíme slovo, sprístupňujeme zákazky s nízkou hodnotou

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie ( ďalej len “ úrad”) Miroslav Hlivák dodržal slovo, ktoré dal odbornej a laickej verejnosti a od 1. apríla 2019 je možné zadávať zákazky s nízkou hodnotou prostredníctvom systému elektronického verejného obstarávania “ EVO”.

Právo

Bolo rozhodnuté: niektoré ustanovenia Trestného zákona sú v rozpore s Ústavou SR

V dnešnom článku Vám prinášame informácie o Náleze ústavného súdu, v ktorom sa rozhodovalo o súlade niektorých ustanovení Trestného zákona s ústavou SR.

Právo

Európsky súdny dvor: Zodpovedá prevádzkovateľ verejnej free wifi za porušenie autorských práv jej používateľmi?

Bezplatná wifi sieť bez akéhokoľvek zaheslovania je lákadlom nielen pre zákazníkov kaviarní, ale aj rôznych obchodných prevádzok, ktoré častokrát zvyšuje ich návštevnosť. Čo sa však stane, ak  prostredníctvom bezplatnej wifi siete dôjde k porušeniu autorských práv? Európsky súdny dvor sa vo svojom rozhodnutí zaoberal aj touto problematikou.