#právo

Európske právo

EP ustanovil 44 medziparlamentných delegácií, slovenskí poslanci zasadnú v osemnástich z nich

Poslanci ustanovili štyridsaťštyri medziparlamentných delegácií a rozhodli o počte ich členov. Zaradenie poslancov do delegácií následne potvrdili politické skupiny.

Právo

Aj obdobie odpracované v inom členskom štáte EÚ sa uznáva pre dávku v nezamestnanosti

Aj obdobie poistenia v nezamestnanosti, ktoré poistenec získal v členskom štáte EÚ, v štáte Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska, sa zohľadňuje pri priznaní dávky v nezamestnanosti.

Právo

SK legal shot: September 2019 - 1. vydanie

Na naštartovanie entuziazmu do prvého septembrového týždňa vám prinášame špeciálne vydanie vášho zdroja legislatívnych noviniek. Okrem návrhov nových pamätných dní a riešenia nefunkčnej ochrany pred odpočúvaním vám prinášame prehľad potratových zákonov, ktoré boli do minulého týždňa doručené Národnej rade. To, že sa je túto jeseň na čo tešiť aj v legislatívnej oblasti vás presvedčí dnešný Legal shot.

Právo

Predsedníčka súdnej rady reaguje na aktuálne dianie v slovenskej justícii

Súčasná doba je dobou zmien, ktoré majú dopad aj na justíciu. Formujú sa nové pravidlá, týkajúce sa vystupovania a správania sa sudcov na verejnosti, ktoré majú zároveň vplyv na fungovanie celej spoločnosti. V danom prípade by mala politika čo najmenej zasahovať do justičného stavu. Nie je žiaduce, aby sa politika robila na úkor justície, ktorá jej ako aj justičným orgánom môže viac uškodiť ako pomôcť. Nejde o výnimočnú situáciu, keďže tento jav zažíva justícia pravidelne a opakovane pred každými parlamentnými voľbami. Takýto typ politickej agendy je nežiaduci fenomén, ktorý poškodzuje slovenské súdnictvo a výrazne narúša jeho stabilitu. Justícia a zmeny v nej by sa mali naopak formovať len na základe dlhoročných medzinárodných skúseností a odporúčaní, právnych analýz, osvedčených príkladov zo zahraničia, či z overenej praxe.

Európske právo

Ochranná známka v rozpore s morálnymi zásadami

Ochranná známka plní v obchodných aj spotrebiteľských vzťahoch podstatnú funkciu, o to viac sa jej navrhovatelia snažia využiť kreativitu, aby potenciálnych zákazníkov oslovili, odlíšili sa a najmä, aby sa vryli do pamäti. Aké sú však hranice tejto kreativity? Hranicu by mali tvoriť akceptované morálne princípy, ale čo možno považovať za morálne nezávadný názov? Možno vetu, ktorá pri vyslovení znie ako nadávka bezproblémovo zapísať ako ochrannú známku? Právny názor generálneho advokáta Bobeka posunie možno aj vaše morálne princípy.

Právo

SK legal shot: August 2019 - 4. vydanie

 Zjesenievať sa začína už aj na hradnom vŕšku a Národnej rade bolo za uplynulý týždeň doručených hneď niekoľko návrhov zákonov. Koľko budete po novom platiť za prepis vozidla, či už odzvonilo kontrolným nálepkám na predných sklách áut a aj to, ako budú po novom kontrolované volebné lístky sa dozviete v dnešnom vydaní Legal shot-u.

Právo

Slovenský národný archív sprítupnil bádateľom archívny fond Verejnosť proti násiliu

V roku 2019 si pripomíname 30 rokov od udalostí, ktoré predznamenali pád totalitného komunistického režimu v Československu. V snahe naplniť požiadavky odbornej a laickej verejnosti o objektívne spoznanie týchto udalostí bol od polovice augusta v bádateľni Slovenského národného archívu v Bratislave sprístupnený celý archívny fond Verejnosť proti násiliu 1989 – 1993, ktorého väčšinu doteraz nebolo možné študovať.

Právo

EU legal shot: August 2019 - 4. vydanie

Podpora slovinských železníc,  obžalované Maďarsko a pokračovanie GDPR. Aj týchto tém sa týka dnešné svieže vydanie právnych noviniek z prostredia Európskej komisie. Čítajte a dozviete sa viac!