#právo

Zuzana Čaputová - advokátka prezidentkou
Verejná správa, ochrana ľudských práv, advokácia aj prezidentský úrad – takto sa dá v skratke špecifikovať kariéra a pôsobenie osobnosti Zuzany Čaputovej.

Vplyv koronakrízy na advokáciu
Slovenská advokátska komora predstavila prieskum v oblasti vplyvu koronakrízy na výkon advokácie. Aký bol dopyt, čo sa zmenilo aj či museli advokátske kancelárie pristúpiť k prepúšťaniu sa dočítate nižšie.

Praxou k zamestnaniu 2 - pomoc absolventom aj zamestnávateľom
Zamestnať absolventa je večná dilema pre obe strany. Zamestnávateľ poukazuje na absenciu pracovných návykov a skúseností a absolvent zase na to, že ich nemá kde získať. Práve s tým chce pomôcť Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, a to programom Praxou k zamestnaniu 2, ktorý by mal uvedené nedostatky aspoň čiastočne odstrániť.

Súdny poplatok za elektronické podanie do obchodného registra je možné uhradiť už aj platobnou kartou
Ministerstvo spravodlivosti informuje, že od 16. júla 2020 je možné zaplatiť súdny poplatok za elektronické podania do obchodného registra platobnou kartou a to priamo z elektronickej schránky na portáli www.slovensko.sk

Nezávislosť slovenského súdnictva je na najnižšom hodnotení
Európska komisia 10. júna 2020 zverejnila porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície za rok 2020. Výsledky ukazujú, že vnímanie nezávislosti súdnictva v Slovenskej republike sa naďalej zhoršuje.

Povinnosti vlastníka, nájomcu aj osoby s trvalým pobytom v nehnuteľnosti
V uplynulých dňoch sme v našej redakcii obdržali otázku, či osoba s trvalým pobytom v nehnuteľnosti má povinnosť platiť nájomné a zabezpečovať údržbu nehnuteľnosti. Pozrime sa spolu, aké povinnosti vyplývajú jednotlivým subjektom na základe ich vzťahu k nehnuteľnosti.

Dočkáme sa Najvyššieho správneho súdu?
V susednom Česku Najvyšší správny súd funguje už 17 rokov. Nová vláda plánuje zavedenie novej inštitúcie aj u nás.

Český ústavný súd si posvietil na právne záruky, ktoré poskytujú online médiá
Zatiaľ čo v minulosti prevažoval právny výklad tlačového zákona, ktorý jeho uplatnenie vzťahoval len na periodickú tlač, dnes už právna prax dobehla aj online média. Tie si totiž žili svojim vlastným životom, a to napriek tomu, že často fungovali ako súčasť printových magazínov či časopisov. To bežnému čitateľovi nevadilo do chvíle, kým sa predmetom správ či komentárov nestal on sám a nezistil, že v konečnom dôsledku nemôže na nimi publikované informácie vôbec reagovať.