# právnické osoby
Zo štatistík Ministerstva vnútra SR je zrejmý dramaticky rastúci trend v počte trestne stíhaných právnických osôb. Kým v roku 2017, kedy bol novelizovaný zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb, sme na Slovensku mali 62 takýchto prípadov, tak na konci roka 2018 tento počet vzrástol o 320 %. Gro prípadov súviselo s korupciou, daňovou trestnou činnosťou a trestnou činnosťou v oblasti životného prostredia. Trend tohto roka je opätovne rastúci. Podľa Lucie Schweizer z advokátskej kancelárie RUŽIČKA AND PARTNERS počty budú rásť aj v nasledujúcich rokoch.
V Obchodnom a Občianskom zákonníku sú upravené právne vzťahy, v ktorých nadobúda právny význam skutočnosť, či sú ich účastníci blízke osoby. Je možné tieto ustanovenia aplikovať aj vo vzťahu medzi právnickými osobami alebo medzi fyzickou osobou a právnickou osobou?
Zákonom o trestnej zodpovednosti právnických osôb, si Slovenská republika splnila záväzky vyplývajúce z Dohovoru OECD o boji s podplácaním zahraničných verejných činiteľov v medzinárodných obchodných transakciách.
Skutočnosť, že nielen na Slovensku sa rozmáha kriminalita korporácii resp. právnických osôb nie je žiadne nóvum a práve takáto vo veľkej miere latentná trestná činnosť (daňové trestné činy, trestné činy korupcie a pod.) predstavuje závažný politický, ekonomický a sociálny problém a preto zavedenie efektívnej právnej úpravy je nevyhnutnosťou. Aké formy trestania právnických osôb poznáme a kde sa uplatňujú?
Zavedenie efektívnej právnej úpravy a to najmä trestnoprávnej je dlhodobo diskutovanou témou vzhľadom k jej nevyhnutnosti súvisiacej s nárastom činností právnických osôb majúcich znaky trestnej činnosti. Takáto povinnosť mať efektívnu právnu úpravu vyplýva pre Slovenskú republiku aj z medzinárodných záväzkov a práva EÚ.
Súčasná právna úprava v oblastí daní a účtovníctva ponúka spoločnostiam rôzne formy upravovania si daňových a účtovných inštitútov s cieľom minimalizovať daňovú povinnosť v medziach zákonnosti.