# právnická osoba
Ústavný súd sa v jednom z aktuálnych nálezov zaoberal absenciou podpisu druhého konateľa na procesnom úkone - konkrétne odpore proti platobnému rozkazu.
Otázka excesov v zákonnom zastúpení právnickej osoby môže mať v konkrétnom prípade nejasné kontúry. Zvlášť v prípade, kedy v mene právnickej osoby koná osoba, ktorá nie je jej štatutárnym orgánom a nedisponuje ani splnomocnením.
Compliance oddelenie alebo zastávanie funkcie Compliance oddelenia má istú paralelu s funkciami ministerstva mágie z Harryho Pottera J. K. Rowlingovej. Častokrát je ich funkcia rovnako nepochopená, rovnako záhadná, rovnako „tajne“ štruktúrovaná, ale rovnako tak aj potrebná, nevyhnutná a dôležitá. A rovnako ako sa obchádzajú pravidlá a postupy ministerstva mágie, rovnako sa obchádzajú alebo nedodržiavajú pravidlá Compliance, ak sú tieto vôbec na úrovni právnickej osoby definované. Každá spoločnosť má svoje „Compliance“ oddelenie alebo funkciu, aj keď si myslí, že nemá.
Zdá sa, že v posledných dňoch – týždňoch sa roztrhlo vrece so správami, článkami, upozorneniami týkajúcimi sa elektronických schránok. Niet sa čo čudovať, po dvoch neúspešných „povinných aktiváciách“ je už zrejme otázkou prestíže, aby štát ďalej dátum povinnej aktivácie neposúval.
Po dlhých snahách zatraktívniť podnikateľské prostredie a uľahčiť vstup investorov na slovenský trh a teda aj realizáciu investícií do začínajúcich podnikov, tu okrem tzv. daňových prázdnin, zaviedol zákonodarca novelou č. 389/2015 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa Obchodný zákonník, akúsi hybridnú formu obchodnej spoločnosti, v ktorej spája prvky spoločnosti s ručením obmedzeným a akciovej spoločnosti. Touto novou flexibilnejšou formou podnikania sa má zlepšiť postavenie nielen samotných začínajúcich podnikateľov, ale aj ich investorov.