# právne služby
Zakladanie obchodných spoločností, compliance projekty, poradentvo a množstvo ďalšej agendy, prislúcha výlučne povolaniu advokátov - aj napriek tomu nachádzame veľké množstvo nekvalifikovaných podnikateľov ako aj jednotlivcov poskytujúcich poradenské služby bez oprávnenia. Kto sú pokútnici?
V dnešnom článku si priblížime, aké práva a povinnosti sú obsahom vzťahu advokáta voči klientovi.
Slovenská advokátska komora bude pri príležitosti 33. výročia slobodnej advokácie na Slovensku organizovať poskytovanie bezplatnej právnej pomoci pre občanov najmenej v 13 mestách.
Na spoločnom stretnutí najvyšších predstaviteľov justičných inštitúcií na pôde Slovenskej advokátskej komory sa diskutovalo aj o téme poslaneckého návrhu zmeniť živnostenský zákon a zaviesť nový druh živnosti na poskytovanie právnych služieb. Viac o záveroch okrúhleho stola si môžete prečítať nižšie.
Zmenou živnostenského zákona, ktorou sa navrhuje zaviesť nová skupina poskytovateľov právnych služieb, by podľa Slovenskej advokátskej komory došlo k legalizácii trestného činu neoprávneného podnikania. K návrhu zákona komora vypracovala stanovisko, ktoré si môžete prečítať nižšie.
Právne služby na Slovensku môžu poskytovať advokáti a ďalšie osoby ustanovené zákonom o advokácii, ako napr. euroadvokáti a pod. Poslanecký návrh na zmenu živnostenského zákona by však umožnil poskytovať právne poradenstvo aj neadvokátom.
Pri určovaní základnej sadzby tarifnej odmeny advokáta za jeden úkon právnej služby súd vychádza z výšky plnenia alebo ceny veci, ktorých sa právna služby týka. Ako stanoviť hodnotu sporu, v ktorom žalobca vzal žalobu späť a súd tým pádom nepriznal žiadne plnenie? V článku sa dočítate, v ktorom momente dochádza k stanoveniu hodnoty sporu.
V tomto článku sa pozrieme na nález Ústavného súdu Českej republiky, v ktorom sa Ústavný súd Českej republiky zaoberal aj otázkou, či je nahliadnutie advokáta do súdneho spisu v rámci civilného konania možné považovať za úkon právnej služby, za ktorý prináleží advokátovi odmena.
Premiér Slovenskej republiky navrhol uznesenie, podľa ktorého budú musieť všetci ministri do 14 dní predložiť Úradu vlády SR všetky zmluvy uzavreté na poskytovanie právnych alebo poradenských služieb za roky 2018 až 2020. Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie má následne vykonať audit všetkých týchto zmlúv.
V uplynulých dňoch slovenskými médiami rezonovala informácia o predražených právnych službách poskytovaných štátu. Konkrétne sa malo jednať o právne poradenstvo, za ktoré si advokátska kancelária účtovala 528 eur za hodinu. Po vlne kritiky zo strany štátnych predstaviteľov sa predseda Slovenskej advokátskej komory rozhodol zaslať otvorený list predsedovi Vlády SR, ktorého celé znenie nájdete v článku.