#pracovné podmienky

Teplota na pracovisku – povinnosti zamestnávateľa
Teplota na pracovisku priamo ovplyvňuje pracovný výkon zamestnancov. Aké povinnosti má zamestnávateľ voči zamestnancom počas letných horúčav?

Judikatúra - nazvať muža plešatým je obťažovanie
Opäť sme pozreli na zaujímavé judikáty z domova aj zo sveta. Prečítajte si, kedy pri komentovaní vzhľadu muža ide o sexuálne obťažovanie, či môže advokát v podaní na súd prirovnať justíciu k vtipu a prečo súd rozhodol, že čmeliak je ryba.

Šikana na pracovisku: Súdne rozhodnutia
Šikana na pracovisku, či už vo forme mobbingu alebo bossingu, je predmetom mnohých súdnych rozhodnutí. Prinášame stručný náhľad ako súdy v prípadoch namietanej šikany rozhodli.

Víkendová práca
Národnej rade Slovenskej republiky bol nedávno predložený návrh zákona, ktorého obsahom je novela Zákonníka práce. Podľa legislatívcov je hlavným účelom návrhu zákona, zmiernenie negatívnych dopadov pracovnej doby počas sobôt a nedieľ, a to formou mzdového zvýhodnenia tejto práce.

Pricípy pracovného práva a zmlúv
Princípy resp. zásady sprevádzajú v podstate každé právne odvetvie. Slúžia jednak ako piliere a základné predpoklady pre riadnu existenciu právnych vzťahov a súčasne aj ako výkladový prostriedok na ich aplikáciu v reálnom živote.

Work-life balance v Európskej únii (časť II.)
V posledných rokoch sa v mnohých krajinách začali presadzovať rôzne spôsoby organizácie práce a pracovného času. Kratšia celková dĺžka pracovného času sa uplatňuje vo viacerých členských štátoch EÚ. V rámci európskeho priestoru sú známe viaceré systémy organizácie práce a pracovného času. V článku vám bližšie predstavíme compressed working hours, v-time working a pod.

Work-life balance v Európskej únii (časť I.)
Ústrednou témou pracovnej legislatívy európskych štátov je už od 80-tych rokov minulého storočia problematika pracovného času. V posledných rokoch sa v mnohých krajinách začali presadzovať rôzne spôsoby organizácie práce a pracovného času. Počuli ste už o zero-hours contract či o on-call work?