# policajti
Grécka republika požiadala Európsku agentúru pre pohraničnú a pobrežnú stráž na základe kritickej situácie, ktorá na prelome mesiacov február a marec 2020 vznikla na Grécko – Tureckej hranici, o nasadenie tímu rýchleho pohraničného zásahu, ktorý má prispieť k upokojeniu situácie v oblasti a k zabráneniu vstupu nelegálnych migrantov na územie EÚ.
Slovenskí policajti budú opäť pôsobiť v najnavštevovanejších oblastiach Chorvátska, v Splitsko-dalmatínskej a v Primorsko-goranskej.
Prinášame sice starší, ale stále záujímavý nález Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorý odpovedá na otázku, či môžeme policajta (verejného činiteľa) fotografovať pri výkone jeho služobnej činnosti. V širšom rozsahu sa dotýka i kolízie osobnostných práv verejného činiteľa a práva na informácie zo strany verejnosti.
Dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky je jednou z úloh Policajného zboru. V rámci neho majú príslušníci polície rôzne oprávnenia. Jedným z týchto oprávnení je aj oprávnenie príslušníka Policajného zboru (ďalej aj ako „policajt“) zadržať vodičský preukaz, ktorý bol vydaný orgánom Slovenskej republiky alebo orgánom iného štátu.
21. storočie sa do dejín nezápisalo len prudkým rozvojom techniky, ale aj novým globálnym fenoménom - terorizmom. Tento sa už netýka len vzdialeného Manhattanu, ale aj západnej Európy. V našom regióne sa však stretávame s iným druhym teroru a to tzv. aktívnymi strelcami.
Koniec júla vyvrcholil nielen vysokými teplotami, ale aj nevšednými skutočnosťami. Na čerpacej stanici v tatranskej Štrbe našiel mladý zamestnanec batoh s nízkou váhou, ale až príliš veľkou hodnotou.
Novela zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov, ktorá nadobudla účinnosť 1. mája 2014, priniesla viaceré zmeny, najmä pokiaľ ide o odchodné a výysluhový príspevok.