# platy
Od „vypnutia ekonomiky“ sa verejná debata posunula k záchrane podnikateľov na Slovensku. Menší a strední akúsi pomocnú ruku už dostali, pre veľké firmy však tieto opatrenia nepredstavujú riešenie. Skutočnú pomoc veľkým firmám by však mohla predstavovať nemecká schéma kurzarbeit. Slovenskí predstavitelia už hovoria o jeho verzii pre Slovensko, čo však táto verzia znamená pre zamestnanca? Ako sa rozdelí bremeno udržania pracovného miesta a koľko to bude stáť veľkých zamestnávateľov? Aj na tieto otázky nájdete odpoveď v dnešnom článku.
Dnes sme pre vás opäť vybrali novinku zo schválených opatrení, nadväzujúcich na aktuálnu situáciu šírenia koronavírusu COVID-19. Tentokrát si posvietime na mzdu zamestnancov – môže ju za vás preplatiť štát? A ak áno, za akých podmienok?
Bratislava 4. októbra 2019 – Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR, ústredie) na rozsiahlu sociálnu agendu vydá ročne viac ako jeden a pol miliardy eur. Desať percent z tohto rozpočtu, približne 150 miliónov eur, spotrebuje ústredie na svoju každodennú prevádzku. Kontrola NKÚ SR pri hospodárení s týmito prostriedkami zistila menej závažné nedostatky, napríklad v chýbajúcej aktualizácii procesov pri verejnom obstarávaní. NKÚ vidí ako kľúčový problém nedostatočné mzdové ohodnotenie zamestnancov ústredia, čo je rizikovým faktorom pri realizácii rozsiahlej a vysoko odbornej sociálnej agendy dotýkajúcej sa takmer každého občana Slovenska.
Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že od 1. septembra 2019 nastáva zmena v platení poistného na sociálne poistenie z 13. a 14. platu. V tomto roku sa zmena dotkne 14. platu.
Môžete skončiť pracovný pomer so zamestnávateľom okamžite, ak Vám nevyplatil mzdu? Ako postupovať tak, aby bolo skončenie platné a v súlade so zákonom?
Aké sú podmienky a postup pre priznanie dávky garančného poistenia?
Ústavný súd SR upresňuje výklad svojho nálezu o zmrazení platov niektorých ústavných činiteľov.
K otázke zmrazenia platov ústavnych činiteľov sa vyjadril Ústavný súd Slovenskej republiky nálezom z 25. apríla 2018 vo veci sp. zn. PL. ÚS 8/2017 týkajúcej sa tzv. „zmrazenia platov ústavných činiteľov“ v roku 2017.
Ak jedna a tá istá osoba vykonáva zároveň viacero verejných funkcií, dostáva za to i viacero platov? Alebo existujú určité obmedzenia?