#peniaze

Takmer polovica Slovákov nemá žiadnu finančnú rezervu
Prieskum ukázal, že veľká časť Slovákov nemá žiadne úspory. Problémy s financiami majú najmä ženy.

Zvyšuje sa limit pre platby v hotovosti
Poslanci NR SR schválili novelu zákona o obmedzení platieb v hotovosti, ktorá zjednotí platby v hotovosti pre fyzické aj právnické osoby. Na aký limit sa platba v hotovosti zvýši sa dočítate v dnešnom príspevku.

Sú orgány členských štátov oprávnené odmietnuť platbu v hotovosti?
O tom, za akých okolností bude môcť členský štát uložiť správnemu orgánu túto povinnosť a naopak kedy ju bude môcť obmedziť, hovorí prípad Johannes Dietrich a Norbert Häring proti Hessischer Rundfunk, o ktorom rozhodol Súdny dvor EÚ rozsudkom zo dňa 26. januára 2021.

Platobné služby- poskytovanie darčekových kariet
Zákony Slovenskej republiky predstavujú právnu spleť predpisov, ktoré však nie sú vytvorené len činnosťou samotnej Národnej rady SR. Nakoľko sme členmi Európskej únie, platí u nás aj právo EÚ, ktoré pozostáva najmä z Nariadení EÚ a Smerníc EÚ.

Exekútori varujú pred peňažnými pôžičkami
Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, aby sa pred Vianocami zbytočne nezadlžovali. Aké sú triky pôžičkových spoločností?

Úplatok bol schovaný v zmluve o reklame
Dňa 24.9.2018 v Nitre zasahovala národná protikorupčná jednotka. Policajti zadržali dve osoby, vyšetrovateľ ich už obvinil z korupcie. V tomto prípade bol úplatok desiatky tisíc eur schovaný za reklamnú zmluvu.

Novela zákona o boji proti praniu špinavých peňazí
Poslanci NR SR vo štvrtok 1. februára 2018 schválili návrh novely zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Čo ak prevediem peniaze na zlý IBAN?
V dnešnom príspevku by sme sa chceli venovať praktickému prípadu, ktorý mnohí z nás poznajú z bežného života. IBAN (International Bank Account Number) je medzinárodne uznaná forma bankového účtu, umožňujúca jednoznačnú identifikáciu účtu, krajiny a bankového inštitútu. Typickým znakom týchto identifikátorov je ich dĺžka. Slovenské „IBANy“ sa začínajú kódom SK a dovedna obsahujú až 24 znakov. Je teda logické, že najmä v situáciách rýchleho prevodu, môže dôjsť k zadaniu nesprávneho identifikačného čísla. Pomýliť sa stačí totiž v čo i len jednom znaku a peniaze nepoputujú na správny účet.