# patent
Pri príležitosti minulotýždňového Svetového dňa duševného vlastníctva prinášame tento týždeň ešte jeden článok z tejto oblasti. Tentokrát sme sa zamerali na franchisingové podnikanie, ktorého súčasťou sú aj práva duševného vlastníctva.
Vynašli ste jedinečné technické riešenie, ktoré si zaslúži ochranu? Registrácia patentu je v otázke novosti nekompromisná – čokoľvek, čo sa pred podaním prihlášky patentu zverejní, viac nie je patentovateľné. Chvála na internete tak môže zmariť plány na získanie patentovej ochrany. V dnešnom článku vám priblížime, ako takúto situáciu zachrániť a svoj vynález právne chrániť.
V tomto článku sa pozrieme na rozhodnutie Európskeho patentového úradu vo veci autorstva k vynálezu, kde mala byť autorom zapísaným v patentovej prihláške umelá inteligencia.
Patenty, úžitkové vzory, dodatkové ochranné osvedčenia – nástroje priemyselnoprávnej ochrany, ktorými sa chránia nové vynálezy, teda nové zariadenia, výrobky, technológie, postupy, liečivá, mikroorganizmy a iné. O praktickej stránke ochrany technických riešení sme sa porozprávali s riaditeľkou patentového odboru Úradu priemyselného vlastníctva SR Ing. Lukréciou Marčokovou. Prečítajte si, na čo všetko možno aplikovať patentovú ochranu.
Ako fungujú úrady, čo je ich náplňou práce a ako vedia pomôcť? Odpovede na tieto otázky sme získali priamo na návšteve Úradu priemyselného vlastníctva SR, kde sme strávili celý pracovný deň a zisťovali pre našich čitateľov zaujímavé informácie priamo z „kuchyne“ úradu. Prečítajte si náš premiérový článok z novej série „Právne Noviny na cestách“.
Vyšehradský patentový inštitút organizuje dňa 7. júla 2021 konferenciu na tému využívania PCT systému, o ktorom svoje vedomosti a skúsenosti sprostredkujú poprední patentoví odborníci najmä z krajín V4.
Úrad priemyselného vlastníctva SR prináša informácie z analýzy práv duševného vlastníctva podnikov v krajinách EÚ v rokoch 2017 až 2019 s cieľom porovnať ekonomickú výkonnosť podnikov, ktoré vlastnia práva duševného vlastníctva, s tými, ktoré ich nevlastnia.
V tomto období príslušné úrady zaznamenali zvýšený záujem o registráciu patentov a ochranných známok obsahujúcich slovo koronavírus alebo jeho obmeny. V marci, keď epidémia vypukla už aj na Slovensku bolo vo svete podaných 164 ochranných známok obsahujúcich pojem Covid. Tento počet sa v apríli takmer zdvojnásobil.
Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (ďalej len „EUIPO“) v poslednej správe zverejnil, že vlády členských krajín sú spolu ročne pripravované o niekoľko miliárd eur z dôvodu falšovania kozmetiky a hygienických výrobkov. Straty na Slovensku dosahujú výšku až 49 miliónov eur.
Dnes, 26. mája, máme Svetový deň duševného vlastníctva. Táto právna oblasť sa zaoberá ochranou práv vzťahujúcich sa na predmety, ktoré vytvorili osoby svojou tvorivou duševnou činnosťou. Okrem práv duševného vlastníctva, medzi ktoré patrí autorské právo, zaraďujeme do tejto oblasti aj práva priemyselného vlastíctva. Pozrite sa s nami pod právno - praktickou lupou na jeden zo známych inštitútov – patent a jeho ochranu.