# omamné látky
Jazda pod vplyvom alkoholu je v Slovenskej republike dlhodobý problém. Každoročné štatistiky policajného zboru dokazujú, že ľudia nemajú problém ohrozovať takouto jazdou život a zdravie nie len seba, ale aj svojho okolia. Takéto konanie môže mať pritom nielen znaky priestupku, ale pri závažnejšom spôsobe konania aj trestného činu. Stále však platí, že ak je vodič pristihnutý pri jazde pod vplyvom, bude mu odobratý vodičský preukaz. Za akých okolností mu však bude vrátený?
Slovenská republika je dlhodobo terčom kritiky verejnosti v súvislosti s neprimeranými, až drakonickými trestami pri držbe, obchodovaní, či výrobe zakázaných omamných či psychotropných látok, jedov či prekurzorov. Obzvlášť v poslednej dobe sa s mnohými medializovanými prípadmi tlak na zmenu legislatívy stupňuje ako zo strany občanov, tak aj zo strany sudcov, ktorí často nemajú inú možnosť, iba uložiť vysoký trest.
Koncom minulého týždňa Národná rada SR schválila vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 139/1998 Z.z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších právnych predpisov. Prečítajte si o aké psychotropné látky sa rozširuje táto skupina.
V prípade trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi je dôležité zohľadňovať množstvo zadržanej drogy. Pozrime sa ako sa vysporiadal Najvyšší súd SR s tvrdeniami dovolateľa, ktorý namietal spôsob, podľa ktorého sa posudzovalo množstvo zadržanej drogy a vôbec priťažujúce okolnosti, svedčiace v jeho neprospech.