#odpocuvanie

Zverejňovanie informácií z prebiehajúceho vyšetrovania
Verejnosť sa v posledných dňoch mohla oboznámiť s video nahrávkami politických funkcionárov a advokátov, na ktorých okrem iného rozoberali aj priebeh vyšetrovania kauzy Očistec. Nahrávky sú však tiež súčasťou vyšetrovania – bolo ich zverejnenie v súlade s právom?

Porušenie práva na súkromie zo strany štátu v súvislosti odpočúvaním
V prípade bývalého policajta Zoltána Vargu proti Slovenskej republike bol vyhlásený rozsudok, ktorý sa týkal odpočúvania Slovenskou informačnou službou v známej kauze Gorila. Prečítajte si, aký bol v tomto prípade postup vnútroštátnych súdov a ako sa k odpočúvaniu postavil Európsky súd pre ľudské práva.

Je protiústavným odpočúvanie advokáta s klientom, ak advokát spácha trestný čin podvodu?
Ústavný súd ČR vydal nález týkajúci sa zneužitia prostriedkov, ktoré advokátovi zveril klient za účelom vybavenia povolenia obnovy konania.

Odpočúvanie ako národný šport aj u nás
S odpočúvaniami sa akoby roztrhlo vrece, alebo minimálne vyplávalo všetko na povrch práve v poslednej dobe. To platí nie len o zahraničí, kde stále rezonuje americké odpočúvanie popredných predstaviteľov viacerých štátov, medzi ktorými bol aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ale aj o domácej situácii na Slovensku. Čo hovorí slovenský právny poriadok na možnosti odpočúvania?

Monitorovanie hovorov v Európskej Únii- Data retention (epizóda 2)
Dňa 10. októbra 2012 bol na Ústavný súd Slovenskej republiky doručený návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov. V ľudskej reči preložená „ústavná žaloba“ pojednávala o návrhu skupiny 31 poslancov vtedajšej Národnej Rady Slovenskej republiky na posúdenie súladu vybraných ustanovení zákona o elektronických komunikáciách, Trestného zákona a zákona o policajnom zbore s Ústavou Slovenskej republiky, Listinou základných práv a slobôd, s Dohovorom o ochrane základných ľudských práv a slobôd a s Chartou základných práv Európskej únie.

(Ne)legálne tajné nahrávky Nicholsona a Ondrejčáka
Nedávno prenikli na verejnosť nahrávky zo súkromných telefonických rozhovoroch dvoch verejnosti dobre známych ľudí. Veľkú pozornosť vzbudili nie pre porušenie základného ústavného práva, ale pre možnú totožnosť samotných aktérov rozhovoru, a síce Toma Nicholsona a Juraja Ondrejčáka známeho pod prezývkou „Piťo“.