# ochrana
V nasledujúcom prípade sa žalobkyňa návrhom na nariadenie neodkladného opatrenia domáhala ochrany práva k čiernej stavbe – záhradnej chatke, ktorá jej slúžila ako obydlie. Prečítajte si, či žalobkyňa osvedčila pred súdom existenciu porušeného práva ako aj to, či takáto stavba požíva právnu ochranu.
Európska únia prešla od reformy využívania autorských práv v online prostredí, zdaňovania online platforiem a spracúvania osobných údajov k novému cieľu. Počnúc zajtrajškom má vstúpiť do platnosti smernica, ktorá zavádza práva pre všetkých pracovníkov z tzv. platform economy. V praxi ide o celý systém firiem a ich pracovníkov, ktorí generujú svoj biznis cez digitálne alebo online platformy, ako napr. Uber, Amazon, Google, Airbnb a mnoho ďalších. Na rozdiel od ráznejšieho prístupu harmonizácie právnych poriadkov Európskeho jednotného trhu formou nariadení, ktoré EÚ využívala v podobných prípadoch, bude túto sféru zastrešovať Smernica o transparentných a predvídateľných podmienkach v EÚ. Smernica vstúpi do účinnosti v roku 2022, čiže členské štáty budú mať na jej implementáciu do národnej legislatívy približne 3 roky.
Bolo im ublížené, utrpeli ujmu a mohli sa len nečinne prizerať, ako bude potrestaný ten, kto im alebo ich blízkym ublížil. Obete trestných činov ťahali dlhé roky za kratší koniec, pretože ich práva v trestnom konaní boli výrazne obmedzené a to aj napriek tomu, že následky trestných činov museli znášať niekedy aj po celý zvyšok života.
Novelizovaný zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a financovaní terorizmu principiálne rozšíril okruh povinných osôb, na ktoré sa zákon vzťahuje. Zásadné sú aj sprísnené požiadavky na tieto osoby. Do našej legislatívy sa k tomuto zákonu začína transponovať už v poradí piata smernica Európskej únie a pred dverami máme tiež piatu kontrolu zo strany MONEYVAL Rady Európy.
Pozrime sa na inštitút Verejného ochrancu práv SR, ktorý od roku 2002 pozná aj slovenský právny poriadok. Pozrime sa bližšie, aké úlohy a oprávnenia dáva ombudsmanovi platná právna úprava, na čo slúži a čo vykonáva Úrad Verejného ochrancu práv SR a Kancelária verejného ochrancu práv SR. Poďte sa spolu s nami pozrieť, kto je kto a čo je čo na úrade ombudsmana v Bratislave.
Prečítajte si o poslaneckom návrhu zákona, ktorý poslanci minulý týždeň predložili Národnej rade Slovenskej republiky návhr zmeny zákona č. 377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov v platnom zení, za účelom ochrany zdravia mladistvých. Poslanci navrhujú účinnosť zákona od 1. januára 2016.
V zákone o policajnom zbore je upravený aj takzvaný inštitút dobrovoľného strážcu poriadku. Kto sa ním môže stať a v čom spočíva táto práca?
Nedávno sa na stránkach penonline.sk objavili dva články o verejnej ochrankyni práv SR (ombudsmanke), JUDr. Jane Dubovcovej. Pozrime sa bližšie, aké úlohy a oprávnenia dáva ombudsmanovi platná právna úprava, na čo slúži Úrad Verejného ochrancu práv SR a Kancelária Verejného ochrancu práv SR. Poďte sa spolu s nami pozrieť, ako funguje inštitút ombudsmana vo svete a porovnajte ho s inštitútom Verejného ochrancu práv SR.
Ak si nakupujeme niekde tovar, prihlasujeme sa na internetovej stránke, či len vypĺňame žiadosť alebo zasielame životopis, všade od nás pýtajú osobné údaje a samozrejme aj náš súhlas s ich poskytnutím. Čo sú to vlastne osobné údaje?
Nedávno som zachytila krátky dokument, vypracovaný jednou medzinárodnou neziskovou organizáciou, v ktorom bola ľuďom rôzneho veku, vzdelania a národnosti položená jednoduchá otázka. Mali vysvetliť, čo si predstavujú pod pojmom „ľudské práva“. Odpoveďou si nebol istý nikto z oslovených. Môžeme sa iba domnievať, aký výsledok by mala podobná iniciatíva na Slovensku. Na mieste je položiť si otázku, či ľudské práva, o ktorých tí, ktorým sú určené nevedia, majú vôbec nejaký význam.