#obchodná spoločnosť

Podnikanie

Po pandémii nechcem ďalej podnikať - čo s mojou firmou? #2

Pripravila vás pandémia o chuť do podnikania? Zarobte na tom. Odpovede na otázky o možnosti predaja vašej spoločnosti, zmluvách vhodných na tento účel, ale aj na to, aká bude po predaji vaša zodpovednosť, vám prinesieme v dnešnom pokračovaní série, ako ukončiť podnikanie.

Obchodné právo

Založenie s.r.o.

Ak si prajete založiť živnosť s ručením obmedzeným - s.r.o. elektronicky, ušetríte tak polovicu poplatkov ako by ste tak urobili fyzicky, priamo na pobočke, čo by Vás vyšlo 300€. Taktiež v prípade, ak budete svoje podnikanie ohlasovať prostredníctvom jednotného kontaktného miesta - JKM, bude poplatok znížený o polovicu. Zároveň, na tomto pracovisku vykonajú aj zápis do obchodného registra trestov SR - ORSR.

Právo

Rozhodcovské konanie zažíva renesanciu aj vďaka technológii Blockchain - Pavol Travnik

Rozhodcovské konanie, alebo arbitráž, patrí od dávnych čias k najefektívnejším metódam riešenia sporov. Napríklad už v stredoveku sa pomocou lokálnych arbitrážnych tribunálov riešili spory medzi obchodníkmi. Tieto tribunáli uplatňovali pravidlá, ktoré vycházadali zo zvyklostí konkrétneho odvetvia nazývané lex mercatoria (voľný preklad: obchodné právo). Hmotné právo sa od čias stredoveku značne zmenilo, jeho výkon však naďalej ostáva dosť archaický. Písomná komunikácia pomocou pošty, dlhé lehoty na odpoveď ako aj rigidné pravidlá inštitúcií, ktoré facilitujú arbitráž v súčasnosti sú v 21. storočí prežitok, ktorý brzdí obchod a narúša poslanie, ktoré tribunáli pôvodne mali. Je čas aby sa rýchlosť, efektivita a flexibilita vrátili na mapu riešenie obchodných sporov.

Obchodné právo

Právne postavenie konateľa a spoločníka pri prevzatí ručenia za záväzky obchodnej spoločnosti

Fyzická osoba, ktorá ako konateľ alebo spoločník má úzke väzby k obchodnej spoločnosti, sa nepovažuje za spotrebiteľa v ručiteľskom vzťahu, v ktorom zabezpečuje záväzok tejto obchodnej spoločnosti zaplatiť kúpnu cenu z kúpnej zmluvy medzi podnikateľmi (Uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 9. novembra 2016 sp. zn. 5 Ndc 10/2016). Hoci sa nezdá tento záver Najvyššieho súdu SR nijako zvlášť prekvapivý a asi by sme ho očakávali, zaujímavá je pre nás použitá argumentačná línia.

Obchodné právo

Majetkové vyjadrenie podielu spoločníka v obchodnej spoločnosti

Ustanovenie § 61 ods. 1 Obchodného zákonníka vymedzuje podiel ako mieru účasti spoločníka na čistom obchodnom imaní spoločnosti. Ide o všeobecné ustanovenie aplikovateľné na všetky právne formy obchodných spoločností.

Obchodné právo

Exekúcia na obchodný podiel

V tomto príspevku sa pokúsime načrtnúť možný dopad spoločenskej zmluvy v spoločnosti s ručením obmedzeným ako najčastejšie sa vyskytujúcej právnej formy obchodnej spoločnosti na efektivitu exekučného konania.

Obchodné právo

Zmluva o výkone funkcie štatutárneho orgánu s cudzím prvkom

Zrejme nie je ničím prekvapujúcim dnes už, keď medzi štatutárnymi orgánmi obchodnej spoločnosti registrovanej na území Slovenskej republiky nájdeme cudzieho štátneho občana. Pre tieto situácie sa vynára otázka, či táto skutočnosť má alebo môže mať nejaký dopad na právo rozhodné pre zmluvu o výkone funkcie štatutárneho orgánu. 

Pracovné právo

Predaj zabehnutej firmy – ako je na tom Slovensko a ako postupovať?

Predaj zabehnutej firmy (tzv. exit) je v našich zemepisných šírkach ešte stále niečím novým. Súvisí to nielen s históriou, kedy u nás bolo na niekoľko dekád obmedzené súkromné vlastníctvo a takmer vyhynul podnikateľský duch, ale aj s konzervatívnym prístupom postkomunistických podnikateľov. Predaj firmy je však bežnou súčasťou biznisového cyklu a netreba sa ho obávať.