# NRSR
Tvorba právnych predpisov je jedným z najdôležitejších poslaní zákonodarcu, nakoľko sa vo väčšine prípadov dotkne väčšej časti spoločnosti a bude v rôznych aspektoch života regulovať jej správanie. Práve s ohľadom na tieto skutočnosti by mala byť tomuto procesu venovaná maximálna odborná pozornosť.
Poslanca nemožno vziať do väzby bez súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky. Odsúhlasenie väzobného stíhania poslanca parlamentom má slúžiť ako ochrana zákonodarného zboru, aby mohol nerušene plniť svoju funkciu. Ide o prežitok alebo skutočne tento inštitút potrebujeme?
Veľká reforma justície sa nateraz nekoná. Zo súdnej mapy posunuli poslanci do druhého čítania iba návrh o okresných súdoch, zvyšné tri predložené návrhy zákonov nenašli v parlamente dostatočnú podporu.
Od začiatku roka 2021 bolo doposiaľ v parlamente schválených 20 návrhov zákonov. V dnešnom článku Vám prinášame prehľad tých najzaujímavejších z nich.
Parlament v roku 2020 neschválil 26 predložených návrhov zákonov. Prinášame Vám prehľad tých najzaujímavejších, obsah ktorých sa dozviete v dnešnom článku.
V roku 2020 schválil parlament okrem zákonov súvisiacich s pandemickou situáciou aj mnohé iné dôležité zákony. V nasledujúcom článku poskytneme prehľad najvýznamnejších z nich.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky predložili v utorok (19.5.2020) návrh novely zákona č. 153/2001 Z.z. o prokuratúre, od ktorej si už v dôvodovej správe sľubovali otvorenie úradu generálneho prokurátora SR verejnosti a zníženie politizácie tejto funkcie. Vzhľadom na mnohé debaty, ktoré o tejto novele vedie odborná, ale aj menej odborná verejnosť, a najmä vzhľadom na vysokú spoločenskú zodpovednosť, ktorú so sebou táto zmena prináša, sa v dnešnom článku budeme venovať inštitútu generálneho prokurátora SR, jeho právomociam, ale najmä spôsobu jeho voľby a zmeny, ktoré do súčasného procesu zmienená novela prináša.