#novela zákona

Reforma justície a Ústavy Slovenskej republiky
Zmena zloženia Ústavného súdu a Súdnej rady, previerky majetkových pomerov sudcov, zriadenie Najvyššieho správneho súdu a aj novela Ústavy SR – to všetko zavádza reforma justície, ktorú 9. decembra 2020 schválili poslanci NR SR spoločne s viacerými pozmeňujúcimi návrhmi.

Otázka prerušovaného tehotenstva a reprodukčných práv žien
Národná rada Slovenskej republiky tento rok rozhoduje o návrhoch zákonov, ktoré podľa ich predkladateľov majú znížiť počet potratov aj napriek faktu, že na Slovensku počet zákrokov každým rokom klesá.

Prelomenie veta prezidentky v prospech novely zákona o elektronických komunikáciách
Národná rada Slovenskej republiky prelomila veto prezidentky Zuzany Čaputovej v súvislosti s kontroverznou novelou zákona o elektronických komunikáciách. Ešte koncom augusta sa prezidentka stretla s ministrom dopravy a výstavby Andrejom Doležalom, kedy objasnila svoje pripomienky. Hlava štátu sa teraz chce obrátiť na Ústavný súd.

Šéfom Generálnej prokuratúry SR už nebude musieť byť len prokurátor
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) na schôdzi dňa 2. septembra 2020 schválili novelu zákona o prokuratúre, ktorý bol vrátený a pripomienkovaný prezidentkou. Prečítajte si, aké novinky schválená novela prináša.

Počas pandémie bolo zasiahnuté do reprodukčných práv žien
Pandémia COVID-19 výrazne zasiahla nielen do slovenskej ekonomiky, ale došlo aj k porušeniu viacerých ľudských práv. Jedným z najhlasnejších bol zásah do reprodukčných práv žien súvisiacich s výkonom umelého prerušenia tehotenstva. Mnohí vládni predstavitelia na preukázané zásahy zareagovali otvorením spoločenskej diskusie o potrebe obmedzenia prístupu žien k interrupciám. V dnešnom článku sa preto budeme venovať otázkam, aké sú súčasné pravidlá interrupcií, ako sa do nich v čase pandémie zasiahlo, ale aj o tom, aké sú predstavy o budúcnosti umelého prerušenia tehotenstva poslancov NR SR.

Bude môcť byť generálnym prokurátorom aj bežný advokát?
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky predložili v utorok (19.5.2020) návrh novely zákona č. 153/2001 Z.z. o prokuratúre, od ktorej si už v dôvodovej správe sľubovali otvorenie úradu generálneho prokurátora SR verejnosti a zníženie politizácie tejto funkcie. Vzhľadom na mnohé debaty, ktoré o tejto novele vedie odborná, ale aj menej odborná verejnosť, a najmä vzhľadom na vysokú spoločenskú zodpovednosť, ktorú so sebou táto zmena prináša, sa v dnešnom článku budeme venovať inštitútu generálneho prokurátora SR, jeho právomociam, ale najmä spôsobu jeho voľby a zmeny, ktoré do súčasného procesu zmienená novela prináša.

Ústavnoprávme konotácie vynoveného bankového odvodu
„Nič nie je také trvalé ako dočasný vládny program.“ Milton Friedman

Zmeny v domových poriadkoch
Od 1.2. 2020 je účinná novela zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v ktorej zákon upravuje domový poriadok, hlasovanie o ňom a prípadne zverejňovanie dlžníkov na tzv.“ tabule hanby”. Všetky dôležité body spomínanej novely nájdete zhrnuté v tomto článku.